Organizacja Pożytku Publicznego

 

   Adres:

   ul. Popiołów 1a

   04-847 Warszawa

   tel.: 602 68 30 98

   e-mail: ozarowskastow@wp.pl

 

   PKO BP SA

   XVIII O/C Warszawa

   35 1020 1185 0000 4102 0073 9219

  

  REGON: 015176730

  NIP: 527-23-77-945

 

  Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy

  XVI Wydział Gospodarczy

  Krajowego Rejestru Sądowego

  0000114449

 

2024

16 II - Jak co roku zbieramy 1.5% na naszą działalność. Prosimy o wpłaty i polecanie naszej zbiorki znajomym. Dziękujemy!

28 I - Siema! Ale się wczoraj działo: Kuba szalał na rowerze, Radek zastępował go w kwestowaniu, puszka Mateusza pękała w szwach, Franek oskarowo wystąpił w telewizji a rodzinka pobiegła w biegu "Policzmy się z cukrzycą". Naładowaliśmy akumulatory i tej ładowarki nie damy sobie odebrać.

2023

17 XII - Wieczór Wigilijny. Życzenia, kolędy, uściski i rozmowy, rozmowy, rozmowy. Przemile spędzony czas.


18 XI
- Wielka Gala Integracji - pomoc w uzyskaniu biletów wstępu na wydarzenie.

16 X - Wzięliśmy udział w projekcie zespołu m. st. Warszawy do spraw wypracowania systemu mieszkalnictwa wspomaganego docelowego dla osób z niepełnosprawnościami w Warszawie. Osiem osób z naszego stowarzyszenia wypełniło ankiety, które przekazaliśmy do Zespołu do spraw Mieszkalnictwa wspomaganego przy BKDS (Zbigniew Worony). O postępach prac zespołu mamy być informowani na bieżąco.

4 V - Podjęliśmy akcję, która miała na cely sprawdzenie oferty lokalnych Ośrodków Pomocy Społecznej w wybranych, trudnych i losowych sytuacjach życia codziennego członków naszego stowarzyszenia. Anna Kozik i Kuba Sulewski przygotowali ważne pytania do OPS:

  • Co należy zrobić, gdy opiekun osoby niepełnosprawnej niesamodzielnej (najczęściej członek najbliższej rodziny) trafi do szpitala z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub z innego powodu nie jest w stanie kontynuować opieki nad taką osobą?

  • Dodatkowo, w przypadku przewlekłej choroby opiekuna osoby niepełnosprawnej niesamodzielnej, jakie są procedury opieki nad osobami niepełnosprawnymi niesamodzielnymi, pozbawionymi opieki swoich opiekunów?

  • Czy działa, a jeżeli tak to na jakich zasadach/warunkach, opieka wytchnieniowa? Osoby niepełnosprawne niesamodzielne czują niepokój związany z brakiem wsparcia dla nich i dla ich opiekunów jednocześnie nie chcą niepokoić członków dalszej i bliższej rodziny (o ile taką posiadają).

  • Czy istnieją podstawy prawne i faktyczne do zamieszkania z asystentem osobistym osoby niepełnosprawnej w domu rodzinnym osoby niepełnosprawnej lub asystenta osobistego?

  • Czy istnieją jakiekolwiek programy wakacyjne dla osób niepełnosprawnych niesamodzielnych, które pozwoliłyby takim osobom spędzać wakacje z wolontariuszami?

Cztery osoby (Małgorzata Dobosz, Kuba Sulewski, Mateusz Gregorski i Mateusz Sińczuk) zwrócili się do OPS-ów odpowiednich dla miejsca zamieszkania z prośbą o pisemną odpowiedź na ww. pytania. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi od OPS Wesoła. Odpowiedziały OPS dla Ursynowa, Ochoty i Wawra. W naszej ocenie oferta OPS w obszarach, o które pytaliśmy jest daleka od naszych oczekkiwań i potrzeb lub nie ma jej w ogóle. Planujemy dalszą dyskusję w naszym gronie i ponowne działania/kontakt z instytucjami odpowiedzialnymi za politykę społeczną wobec osób z niepełnosprawnościami.

22 IV - Spotkanie Wielkanocne. W przemiłej atmosferze i przy obecności prawie wszystkich członków stowarzyszenia świętowaliśmy Wielkanoc.

W drugiej części spotkania przeprowadziliśmy Walne Zebranie sprawozdawczo - wyborcze. Decyzją zgromadzonych przedłużoną kadencję poprzednich władz organizacji.

29 I - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2023. Wspaniale było! Gramy dalej. Do zobaczenia za rok.


2022

9 XII - Członkowie naszego stowarzyszenia - Anna Kozik i Kuba Sulewski - spotkali się w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy z Moniką Piotrowską, naczelnik wydziału Biura Pomocy i Projektów Społecznych. Rozmawiali o wielu aspektach dotyczących naszej przyszłości i samodzielności. Podczas spotkania dowiedzieli się m.in. o istniejących i planowanych Centrach Opiekuńczo-Mieszkalnych (więcej informacji w linkach: Bielany, Targówek, Ursynów). W 2023 roku w Warszawie będą również realizowane dwa programy: opieka wytchnieniowa dla rodziców (7 lub 14 dni) oraz Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej. Kolejne spotkanie za pół roku.

7 XII - Wieczór Wigilijny.

29 X - Konrad Lipowski wywalczył trzecie miejsce w sezonie Polskiej Ligii Bocci.

23 X - Tomek Rudnicki zajął drugie miejsce w XX Międzynarodowym Konkursie Poetyckim i Literackim ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika "O autentyczną wiarę" i "O ludzkie serce człowieka".

11 IX - Spotkanie w Wesołej u Ani i Radka Grynczewskich z okazji dwudziestolecia Stowarzyszenia "Ożarowska".

15 IV - Wielkanoc. Pokoju i spokoju. Spełnienia nadziei na lepszy świat i lepszych ludzi. Zwycięstwa prawdy i życia.

30 I - Niestraszny deszcz i zimno kiedy gra WOŚP! Siema 2022!

2021

23 XI - Wielka Gala Integracji online.

19 VII - Tomek Rudnicki rozpoczął współpracę z wydawnictwem AB ART, dla którego tłumaczy poezję i prozę z języka węgierskiego na polski. Pierwszą pozycją jest książka "Odnowione kraty".

4 III - Odszedł Przemek Chrzanowski. Na podstawie jego historii nakręcono film pt. "Chce się żyć". Człowiek-dusza, otwarty, pozytywny. Każde spotkanie z nim było "oczyszczeniem".

31 I - Siema! Oj, graliśmy dzisiaj ostro! W Łazienkach, w metrze i na biegu w plenerze. I to nie koniec, bo za rok znowu zagramy!

2020

23 XII - Spotkanie Wigilijne online.


18 XII -
Tomik wierszy Tomka Rudnickiego pt. "Tęsknoty jesienne" został przetłumaczony na język rosyjski.


22 V - Kochani! Dziś nasz jubileusz 18 lat działalności i bycia razem!!! Żeby nie covid-19 to byśmy poszaleli. Ale nic to, odbijemy sobie w przyszłości. Życzmy sobie zdrowia, przyjaźni, solidarności i szczęścia osobistego. Uściskajmy się wszyscy mocno, na razie wirtualnie, a może już wkrótce w realu.

9 IV -
Nadchodzą Święta Wielkanocne, w tym roku będą trudniejsze. Kochani, życzmy sobie zdrowia, wytrzymałości i nadziei, z której płynie pocieszenie. Pamiętajcie, gdyby komuś było ciężko ponad miarę - nasze Stowarzyszenie ciągle jest. Zwracajcie się, będziemy próbowali sobie wzajemnie pomóc. "Jeden drugiego brzemiona noście" - dziś brzmi to szczególnie dobitnie. Bądźcie zdrowi.

11 III -
WHO ogłasza pandemię Covid-19. W związku z tym jesteśmy zmuszeni wstrzymać działalność naszego stowarzyszenia. Oby do szybkiego zobaczenia.

12 I - Franek, Kuba i Mateusz jak co roku grali dla Wielkiej Orkiestry Świątecnej Pomocy.

2019

14 XII - Spotkaliśmy się na Wieczorze Wigilijnym.

16 XI - Wzięliśmy udział w corocznej Wielkiej Gali Integracji.

3 X - Nasze dwa projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego wygrały głosowanie i zostaną sfinansowanie!

21 IX - Zorganizowaliśmy jednodniową wycieczkę do Łodzi.

8 IX - Sportowa niedziela na wielkim meczu WOŚP kontra TVN.

6 IX - Kuba Sulewski i Radek Grynczewski przygotowali i złożyli trzy projekty do Budżetu Partycypacyjnego 2020. Projekty dotyczą zajęć dla osób mających trudności w komunikacji słownej i korzystających z komunikacji alternatywnej.

25 VIII - Spotkaliśmy się na koncercie promenadowym "W wiedeńskim ogródku", zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyczne. W otoczeniu pięknej przyrody Parku Szustra wysłuchaliśmy muzyki rodziny Straussów.

1 VIII - Na cmentarzu na Woli pożegnaliśmy naszą koleżankę Maję Zagórną.

14 VII - Wybraliśmy się na niedzielny spacer i Koncert Chopinowski w Łazienkach Królewskich.

12 V - Wzięliśmy udział w "Spotkaniu Wiosennym" Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Trwać w Nadziei".

13 IV - Spotkanie Wielkanocne i Zwyczajne Walne Zebranie Członków naszego stowarzyszenia.

10 II - Uczestniczyliśmy w zabawie karnawałowej zorganizowane przez Stowarzyszenie "Trwać w Nadziei".

20 I - Wczoraj uczestniczyliśmy w zajęciach z Orientacji Precyzyjnej. Jest to dyscyplina paraolimpijska, powstała z myślą o ludziach z niepełnosprawnością ruchową. Polega na dokładnej interpretacji mapy oraz terenu, przy czym sprawność ruchowa nie ma wpływu na wynik końcowy. Poznaliśmy historię tej dyscypliny, obowiązujące zasady i spróbowaliśmy praktycznie jak się w to "gra".

Jesteśmy pod wrażeniem i mamy nadzieję na dalsze spotkania. Dziękujemy p. Teresie z krakowskiej Fundacji "Na Ratunek" za zaproszenie a dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 96 przy ul. Sarabandy za gościnę.

10 I - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! Siema!

Nasi wolontariusze ze Stowarzyszenia "Ożarowska" są już gotowi do kwestowania.
Ania Kazimierczak kwestuje wyjątkowo w sobotę 12 stycznia CH Marki od 10:30 do 15:00.
Franek Kiernicki po raz 11-ty też w sobotę w CH Marki od 15:00 do 19:00.
Kuba i Agata Sulewscy w niedzielę 13 stycznia przy wejściu do Łazienek od ul. Szwoleżerów w godz. 11:00 - 14:00. Od 15:00 na Literiadzie pod Pałacem Namiestnikowskim, a wieczorem pod Pałacem Kultury i w studiu podczas finalu.
Mateusz Gregorski będzie kwestował w niedzielę koło Dworca Centralnego.

Zapraszamy wszystkich, do zobaczenia i siema!

2018

29 XII - Zapraszamy na zajęcia informacyjne z Orientacji Precyzyjnej, które poprowadzi Teresa Bugaj z krakowskiej Fundacji "Na Ratunek". Zajęcia odbędą się 19. stycznia (sobota) o godzinie 10:00 w Szkole Podstawowej nr 96 ul. Sarabandy 16.
Więcej informacji pod adresem: https://orientacjaprecyzyjna.pl/
Zgłoszenia wysyłajcie na adres mailowy naszego stowarzyszenia: ozarowskastow@wp.pl

21 XII - Maria Król, prezes Stowarzyszenia "Krok za krokiem" w Zamościu, otrzymała Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta Węgier. Gratulujemy!

14 XII - Nasze spotkanie Wigilijne, tym razem w Szkole Specjalnej nr 327 im. Hanny Lechowicz.

16 XI - O bocci w programie "Pozytywka" z udziałem naszych zawodników: Łukasza i Kondrada. Możecie obejrzeć wideo klikając w obrazek poniżej.

28 X - W miesięczniku RowerTour ukazał się artykuł o Jacku Paciorkowskim i jego rewerowej pasji.

8 X - Zmarł Piotr Pawłowski, wieloletni prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Dziękujemy za wszystko, co Pan zrobił dla środowiska osób z niepełnosprawnościami.

5 X - Stowarzyszenie "Trwać w Nadziei" oraz Centrum Promocji Kultury zapraszają na Warszawskie Spotkania Integracyjne.

27 IX - Agnieszka odebrała tytuł magistra na Uniwerytecie Warszawskim. Serdeczne gratulacje!

3 IX - Kuba i Radek - nasza reprezentacja na Warszawskich Dniach Róźnorodności. Prezentowali "Projekt Pisak" dla osób z trudnościami w komunikacji i niemówiących.

2 IX - Nasza reprezentacja wzięła udział w XI Onkobiegu.

8 VIII - Kolejny sukces poetycki Tomka Rudnickiego. Serdecznie gratulujemy.

22 VII- Koleżanki i Koledzy! 1 września (sobota) o godzinie 18:00 odbędzie się Msza Św. w intencji naszego kolegi Bolesława Sobolewskiego.
Msza zostanie odprawiona w Kaplicy obok dużego Kościoła na Wólce Węglowej (ul. Wójcickiego 14 a). Kaplica jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zapiszcie sobie w kalendarzach.

20 VI - Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością, niemówiących i niepiszących, przygotowaliśmy projekt, pt. "Warsztaty z alternatywnych metod komunikacji dla osób niepełnosprawnych". W trakcie warsztatów uczestnicy będą rozwijać własny słownik do komunikacji obrazkowej. Celem warsztatów jest zwiększenie samodzielności tych osób przez rozwinięcie możliwości komunikowania się z innymi. Głosujcie na nasz projekt w Budżecie Partycypacyjnym!

25 V - Kiedy wiosna buchnie majem... Wiersz Bolka Bryńskiego o wiośnie.

* * *

rozmaj się
majowy maju
w głowach bielą
płatków konwalii
a w ustach
rozmaj się
smakiem bzu

upij nas
majowy maju
świeżością
i lekkością
majowego powietrza
które jest w stanie
unieść tylko aniołów

rozmaj się w nas
majowy maju
śpiewem ptaków
ulotną jasnością obłoków
i wiecznym błękitem nieba

rozmaj się
majowy maju
nadzieją
że gdy teraz odejdziesz
wrócisz za rok

22 maja 2014, Bolesław Bryński

17 V - "Polskie szlaki" - nasza wycieczka do Krakowa, Wieliczki i Zakopanego, zorganizowana przez Fundację "Podróże bez granic".

13 V - Podpiszcie petycję ws. wzdrożenia konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami:

12 V - Dzień Próby - marsz poparcia dla osób niepełnosprawnych protestujących w Sejmie. Franek z rodzicami przynieśli transparent:

"Gdybym miał całą władzę,
a empatii bym nie miał,
byłbym nikim".

29 IV- Monika Teklińska prowadziła w SGGW szkolenie z podstawowych zasad nawiązywania relacji z osobami niepełnosprawnością, pt. "Savoir Vivre z osobami z niepełnosprawnością. Kto sie nauczy, ten nie wykluczy".

25 IV- "Za godnym życiem ludzi z niepełnosprawnością" - spontaniczna demonstracja wspierająca osoby niepełnosprawne protestujące w Sejmie RP, do której i my postanowiliśy się przyłączyć.

16 IV - Kilku członków stowarzyszenia wzięło udział w corocznym Marszu Żywych w Oświęciumiu.

27 III - Świętujemy z laureatami i dziękujemy za wspólne wyprawy.

15 III - Stephen Hawking do osób niepełnosprawnych.

8 III- Jurek Owsiak ustanowił rekord zbiórki na WOŚP. My też! Nasi wolontariusze: Kuba Sulewski, Mateusz Gregorski, Franek Kiernicki, Ania Alboth i Agata Sulewska zebrali razem 24 822,84 zł. Brawo, brawo, brawo!!!

6 III - Przekaż na nas 1% podatku.

Nasi członkowie to osoby dorosłe z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPD).
Już 16 lat jesteśmy razem i działamy na rzecz zapewnienia godnego i aktywnego życia dla osób z niepełnosprawnością, ich samodzielnego funkcjonowania, pracy, zakładania rodziny, mieszkania w mieszkaniach chronionych i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Razem spędzamy wolny czas na wycieczkach, spotkaniach kulturalnych i sportowych, przełamujemy stereotypy i wspieramy się w codziennym życiu.
Podopiecznym dajmy wędkę, aby uczyli się łowić niezależność..

Wesprzyj nasze działania przekaż 1% podatku wystarczy w PIT wpisać KRS 0000114449.
Powiedz o nas rodzinie, znajomym.

Dziękujemy!

27 II - Jacek Paciorkowski zaprasza na "Prywatną stronę niepełnosprawnego rowerzysty", poświęconą jego pasji.

12 II - Zabawa karnawałowa w Stowarzyszeniu "Trwać w nadziei".

28 I - Nasza aktywna niedziela w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta - polecamy. Obiekt bez barier, w sumie 24 osoby na wózkach z osobami towarzyszącymi zwiedziły trzy kondygnacje muzeum. Kolejne wyzwanie logistyczne zrealizowane.

27 I - Tomek Rudnicki odebrał legitymację Stowarzyszenie Autorów Polskich. Gratulujemy!

14 I - Kuba Sulewski z siostrą Agatą i mamą Ulą, Franek Kiernicki z Pauliną Świerczewską i Adrianem Kuśmierczykiem oraz Mateusz Gregorski grali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

13 I - Mateusz Gregorski i Agnieszka Bal otrzymali stypendium Uniwersytetu Warszawskiego. Wielkie gratulacje!

12 I - Kasia i Mateusz zaczynają karnawał koncertem country Tomasza Szweda w Nowym Świecie Muzyki.

2017

15 XII - Wigilia Stowarzyszenia "Ożarowska"

1 XII - "Lista mocy" - Agnieszka Bal, v-ce prezes Stowarzyszenia Ożarowska, wśród stu najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

28 X - Wycieczka do Wrocławia. Afrykarium z rzadkimi gatunkami fauny, przepiękna wrocławska starówka, krasnale, fontanna i Muzeum Pana Tadeusza.

25 X - Wzięlimy udział w 3. Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami "Za niezależnym życiem". Został on zorganizowany pięć lat od - wciąż niepełnego - wprowadzenia w Polsce Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

11 X - Wizyta w mieszkaniu treningowym przy ul. Powązkowskiej, gdzie Franek Kiernicki przez pięć tygodni uczył się samodzielności.

7 X - Aktywna sobota w Centrum Edukacji Lasów Miejskich w Lesie Kabackim. Najpierw teoria o zwierzętach i roślinach jesienią, potem spacer na polanę ponad stuletnich buków, a na koniec ognisko z tradycyjnymi przysmakami.

6 X - Wieczór autorski Tomka Rudnickiego w klubokawiarni "Życie jest fajne". Tym razem była to premiera czwartego tomiku wierszy pt. "Pejzaż słowem malowany". 

30 IX - Oglądaliśmy na żywo Wielki Mecz TVN - WOŚP.

9 IX - Urocze spotkanie z Agnieszką Kwiecień - naszą wolontariuszką i podróżniczką z wyboru, która zwiedziła już 40 krajów. Agnieszka wyjeżdża do Zambii na studia magisterskie.

24 VIII -  Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość, że odszedł on nas wspaniały kolega Bolek Sobolewski. Będziemy go pamiętać jako chłopaka wesołego, dowcipnego, towarzyskiego i ciekawego życia, którego niestety tak niewiele doświadczył. Łączymy się w bólu z rodziną Bolka.

15 VIII - VIII Memoriał Kamilii Skolimowskiej.

7 V - Monika Telkińska wzięła udział w programie "Między ziemią a niebiem".

10 VI - Wycieczka do Elbląga z okazji 15-lecia Stowarzyszenia "Ożarowska".

23 V - Premiera spektaklu "Jestem" granego przez Teatr Terapeutyczny OD-NOWA. Aktorami teatru są osoby niepełnosprawne, między innymi Ania Kozik i Marek Wasilewski.

6 IV - Spotkanie Wielkanocne.

20 III - Zwyczajne Walne Zebranie członków stowarzyszenia.

11 II - Bal Karnawałowy Stowarzyszenia "Ożarowska" w Ośrodku Rehabilitacji Cemicus.

27 I - Tomek Rudnicki otrzymał legitymację członkowską Stowarzyszenia Autorów Polskich. Serdecznie gratulujemy!

9 I - Kuba i Franek, jak co roku, grali podczas Wielkiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

3 I - Nasz Kuba przez tydzień uczestniczył w "Marszu dla Aleppo" (czytaj).

2016

19 XII - Zamiast spotkania Wigilijnego wybraliśmy się na koncert Chóru Artos - Oratorium na Boże Narodzenie Fryderyka Stankiewicza do Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

25 XI - Tomasz Rudnicki, na zaproszenie Pani Wandy Stańczak - prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich, uczestniczył w ogólnopolskim spotkaniu twórców słowa "Dach Poetów".

23 XI - Członkowie Stowarzyszenia obejrzeli przedstawienie pt. "Miej odwagę i chodź na Pragę".

5 XI - Warsztaty Piosenki Jidysz. W ramach "Aktywnego weekendu" członkowie Stowarzyszenia Ożarowska uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu połączonym z opowieściami Teresy Wrońskiej o tradycji i kulturze żydowskiej. Warsztaty odbyły się w Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15 w Warszawie.

15 X - Nasza wycieczka. do Białegostoku i Supraśla.

16 X - Na zaproszenie Oddziału Osób Niepełnosprawnych Ruchowo Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej Tomek Rudnicki zaprezentował swoje wiersze, pochodzące z tomiku "Klęcząc przy zdroju miłości - poetyckie rozważania duchowe".

8 IX - Zebranie Zarządu Stowarzyszenia "Ożarowska".

28 VIII - Oglądaliśmy 7. Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie PGE Narodowym. Raz jeszcze gratulujemy wszystkim zawodnikom.

27 VIII - Artykuł w Wysokich Obcasach o Agnieszce Bal, naszej wiceprzewodniczącej pt. "Agnieszka Bal nie mówi. Maturę dyktowała łokciem osiem godzin".

1 VIII - Z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego śpiewaliśmy (nie)zakazane piosenki na pl. Piłsudskiego.

30 VI - Zwiedziliśmy wystawę "Titanic the Exhibition".

22 V - Z okazji 14-lecia działalności Stowarzyszenia Ożarowska pojechaliśmy na wycieczkę do Żelazowej Woli, Nieborowa i Arkadii.

11 V - "Włączenie społeczne dorosłych osób z porażeniem mózgowym" - przykłady z działalności Stowarzyszenia "Ożarowska". Spotkanie z nauczycielami ze szkół w St. Petersburgu odbyło się w Zespole Szkół nr 109 na Białobrzeskiej (zdjęcia).

14 V - Wiosenne Spotkanie Członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Trwać w Nadziei" przy Podskarbińskiej 2 w Warszawie.

23 IV - Zwiedzanie wystawy "Sto lat Legii" i "Dzieje sportu polskiego i olimpizmu" w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

9 IV - Zwiedzanie Muzeum Neonów na warszawskiej Pradze.

19 III - Konferencja kończąca Projekt PISAK – Polski Integracyjny System Alternatywnej Komunikacji. Projekt realizowano wspólnie z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszeniem Ożarowska, Stowarzyszeniem "Mówić bez słów" i firmą BrainTech. Dziękujemy za wystąpienia i udział.

Materiał dotyczący projektu PISAK można było obejrzeć w telewizyjnej Panoramie (obejrzyj).

 

11 III - Zaproszenie na rekolekcje prowadzone przez siostrę Janinę i wolontariat "Dobra wola". Spotkanie odbędzie się w niedzielę 13 marca w Zgromadzeniu Zakonnym Sióstr NMP przy ul. Dobrogniewa 6.

30 I - W Muzeum Narodowym zwiedziliśmy wystawę pastelu "Od Marteau do Witkacego".

27 I - "Superbohaterowie" - bawiliśmy się na balu karnawałowym zorganizowanym wspólnie z wolontariatem "Dobra wola", pod przewodnictwem siostry Janiny. Dziękujemy siostrze Janinie, Paulinie, Kasi, Jankowi i wszystkim wolontariuszom za wspaniałą zabawę.

10 I - Jak co roku, Kuba i Franek grali w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.


2015

15 XII - Wieczór Wigilijny. W tym roku spędziliśmy ten wyjątkowy czas w lokalu Babilon. Ania Grynczewska przygotowała część artystyczną z udziałem wnuków Ani i Jeremiego oraz Marka Wasilewskiego, a życzenia "na każdą okoliczność" złożyła Małgosia Dobosz. Kolędy śpiewaliśmy przy akompaniamencie niezawodnej Magdy (gitara) i Dominiki (flet).

11-12 XII – Zamość, konferencja z okazji 25-lecia Stowarzyszenia "Krok za krokiem": "Od pacjenta do obywatela – promowanie bio-psycho-społecznego modelu niepełnosprawności i koncepcji ICF". Stowarzyszenie reprezentowali: Tomasz Rudnicki, Wojciech Włodarczyk oraz Mateusz i Barbara Sińczuk.

8 XII - Aukcję charytatywną na rzecz naszego stowarzyszenia zorganizowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych Społecznego Towarzystwa Oświatowego im. Pawła Jasienicy w Warszawie. Przekazane środki finansowe wykorzystamy na cele statutowe. Organizatorom bardzo serdecznie dziękujemy!

5 i 12 XII - Zwiedzanie Muzeum Pragi

3 XII - W Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych odbył się wielki finał 13. konkursu "Człowiek bez barier", organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Nagrody wręczono podczas uroczystej Gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Zwyciężczynią edycji konkursu została Agnieszka Bal.

14 XI - Ogród Wyobraźni i pokaz mappingów w Wilanowie.

27 X - Zebranie Zarządu Stowarzyszenia.

30 IX - 5 X - Podróże bez barier, czyli Stowarzyszenie „Ożarowska” zachwyca się urokami Pragi czeskiej. Więcej o naszej podróży można przeczytać tutaj.

19 IX - Wystawa "Pompeje życie w cieniu wulkanu" (druga grupa).

23 VIII - Niedziela w Łazienkach Królewskich. W pięknej scenerii uczestniczyliśmy w koncercie pianistycznym przy Pomniku Fryderyka Chopina oraz Festiwalu Światła "Muzyka z jezuickiej pagody".

20 VII - W Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie odbyło się "spotkanie śpiewane" w plenerze.

16 VII - Raport z dwunastoletniej działalności Fundacji Wandafonds na rzecz polskich dzieci z mpd (udział Stowarzyszenia "Ożarowska" w projekcie opisano na stronach 33 i 34). Zapraszamy do lektury tutaj.

16 VI - Zwiedzanie wystawy "Pompeje - życie w cieniu wulkanu" na Stadionie Narodowym (pierwsza grupa).

23 V - Po raz siedemnasty odbył się festyn "Ulica Integracyjna". Siostra Janina ze Zgromadzenia Sióstr Zakonnych przy ul. Dobrogniewa 6 otrzymała Medal Integracji.

23 V - Majówką u Radka w Wesołej obchodziliśmy 13. rocznicę powstania Stowarzyszenia "Ożarowska". Bardzo miło spędziliśmy ten dzień - było ognisko, grill, wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary, świetna muzyka i prawdziwe niespodzianki takie jak np. występ artystki flamenco.

11 V - Trzecie "spotkanie śpiewane".

9 V - Projekt PISAK realizowany przez Stowarzyszenie "Ożarowska" we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, firmą "Brain Tech" i Stowarzyszeniem "Mówić bez słów" został przedstawiony w telewizji regionalnej w programie "Misja Integracja".

23 IV - Walne Zebranie członków Sieci MPD, na którym między innymi wybrano nowe władze federacji organizacji działających na rzecz osób z porażeniem mózgowym.

20 IV - Drugie "spotkanie śpiewane" w Galerii "Wystawa"

30 III - Spotkanie Wielkanocne w Galerii Sztuki "Wystawa".

14 III - zebranie Zarządu Stowarzyszenia „Ożarowska”.

9 III - Pierwsze "spotkanie śpiewane" prowadzone przez Magdę Balcerek.

1 III - Uczestniczyliśmy w koncercie zorganizowanym przez Siostrę Janinę i Wolontariat "Dobra Wola". Artystami byli uczniowie szkoły muzycznej, a koncert odbył się w Zgromadzeniu Sióstr Zakonnych przy ul. Dobrogniewa 6.

23 II - Walne sprawozdawcze zebranie Stowarzyszenia „Ożarowska”, na którym zatwierdzono sprawozdanie merytoryczne i finansowe za 2014 rok.

14 II - W Bemowskim Centrum Kultury ArtBem odbył się bal karnawałowy "Bella Italia" członków i sympatyków Stowarzyszenia Ożarowska. Bawiliśmy się przy włoskich przebojach i nie tylko. Na stołach zagościły włoskie potrawy i napoje. Co za impreza! Wszyscy byli wspaniali, ale to naszym wolontariuszom szczególnie dziękujemy.

17-18 I - Członkowie Stowarzyszenia "Ożarowska" wzięli udział w szkoleniu self-adwokatów w ramach Projektu "Aktywni w Sieci".

12 I - Zebranie Członków Zarządu Stowarzyszenia.

11 I - W niedzielę 11 stycznia, Kuba Sulewski - jak co roku - grał z WOŚP w swoim ulubionym miejscu, przy wejściu do Łazienek od ul. Myśliwieckiej.

2014

31 XII - Zabawa Sylwestrowa w ArtBem, prowadzona przez Ta

 

18 XII - Mieszkania treningowe: Łukasz, Andrzej i Kuba przeszli ośmiotygodniowe szkolenie z samodzielności w mieszkaniach treningowych mieszczących się przy ul. Powązkowskiej 44b. Jest to projekt Biura Polityki Społecznej m.st. Warszawy realizowany przez Fundację Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym.
 

 
16 XII - Wieczór Wigilijny w Galerii Sztuki "Wystawa".
 
15 XII - Otrzymaliśmy kartkę z życzeniami świątecznymi od Faith Adhiambo, kenijskiej dziewczynki adoptowanej przez nasze stowarzyszenie.

 
12-14 XII - Wyjazd do Zamościa. Agnieszka Bal reprezentowała stowarzyszenie podczas szkolenie na self-adwokatów odbywającego się w ramach projektu Sieci Mpdz. Na szkoleniu omawiano prawa osób z niepełnosprawnością zawarte w Konstytucji RP i Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
 

 
21 - 28 XI - Nasza trzecia wycieczka zagraniczna, tym razem do Rzymu, zorganizowana przez Fundację "Podróże Bez Granic". Więcej o naszej podróży można przeczytać tutaj.
 
15 XI - Zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Historii Żydów Polskich.
 
2 XI - Agnieszka Bal zachęca niepełnosprawnych do pójścia na wybory samorządowe. Kampania Integracji "Nieobecni nie mają głosu". [zobacz film]
 
9 X -  W ramach współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 109 Stowarzyszenie "Ożarowska" przyjęło w Galerii Sztuki "Wystawa" dziesięcioosobową delegację z Petersburga - dyrektorów i nauczycieli placówek zajmujących nauczaniem i wieloprofilowym usprawnianiem uczniów z poważną i złożoną niepełnosprawnością. Celem spotkania było przedstawienie gościom działań Stowarzyszenia "Ożarowska" na rzecz włączenia społecznego osób z niepełnosprawnością oraz projektów, mających na celu znoszenie wszelkich barier prowadzących do ich izolacji.
 
Wśród poruszonych tematów znalazły się: rehabilitacja, edukacja (również wyższa), asystent osoby niepełnosprawnej, praca, mieszkalnictwo wspierane, turystyka, sport, czas wolny, zakładanie rodziny/edukacja seksualna.
 
1 X - Wyjazd do Brukseli. Agnieszka Bal uczestniczyła w obradach Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych - Komisja do Spraw Młodzieży. Spotkanie dotyczyło planów działalności forum na dalsze lata oraz wyboru przewodniczącego.
 
6 IX - Ślub Bartka i Marty. Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!
 

 
17 VII - PISAK - Polski Integracyjny System Alternatywnej Komunikacji. Projekt realizowany przez firmę BrainTech, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie "Ożarowska" oraz Stowarzyszenie "Mówić Bez Słów", dofinansowany ze środków NCBiR w ramach programu "Innowacje Społeczne". Więcej o projekcie można przeczytać na stronie pisak.org.pl.
 
18 VI - Członkowie naszego stowarzyszenia zdobyli Puchar Polski w Boccia. Zawody rozegrano 14 czerwca 2014 w Drzonkowie. Konrad Lipowski - 1 miejsce BC2, Łukasz Brożek - 3 miejsce BC3.
 

 
12 VI - Spotkanie z przedstawicielem firmy Prudential dotyczące ubezpieczenia osób z niepełnosprawnością
 
24 V - Majówka w "Jamajka Klub", Ośrodku Hipoterapeutycznym w Dziekanowie Leśnym.

 
23 IV - Kolejne teksty Tomasza Rudnickiego w Gazecie Bałtyckiej:
"Helleńskie Źródło" [czytaj] i "Wstyd się przyznać, ale lubię marzyć…" [czytaj]

14 IV
- Przedstawiciele Stowarzyszenia Ożarowska 12 kwietnia wystartowali w II Integracyjnym "Biegu na Tak" w ramach Marszobiegu Charytatywnego ORLEN WARSAW MARATHON "Bieg na TAK! Biegam, bo lubię..." W Marszobiegu udział wzięło 11 tysięcy osób w tym blisko 300 osób niepełnosprawnych i ponad 400 wolontariuszy. [zdjęcia]

11 IV
- Spotkanie Wielkanocne.

11 IV
- Walne Zebranie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji na Rzecz Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Sieć MPD", Udział Stowarzyszenia w Projekcie "Aktywni w sieci – program kształcenia self–adwokatów, rzeczników własnych praw".

10 IV
- Wieczór autorski Bolka Bryńskiego. Autor prezentował m.in. wiersze z tomiku "Mojemu Bogu śpiewam smutnego bluesa" oraz fragmenty prozy z książki "Zrozumieć Inność".

19 III
- Informacja o kursach podstawowym i dla zaawansowanych organizowanych przez Fundację Wanda w 2014 roku

W dniach 9-11 października 2014 roku w Lublinie organizowane są kursy: podstawowy pt. "Interdyscyplinarne leczenie dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym" oraz dla zaawansowanych pt. "Poprawa funkcjonowania dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w życiu codziennym". Podczas kursów zaprezentowane zostaną aktualne metody terapii z udziałem najwybitniejszych polskich i holenderskich specjalistów. Kurs podstawowy jest prowadzony przez polskich specjalistów, kurs dla zaawansowanych jest prowadzony przez zespół polsko-holenderski.

Więcej informacji można znaleźć oraz na stronie
www.wandafonds.nl/pl/

14 III
- Posiedzenie Zarządu.

1 III - Dyskoteka karnawałowa w Klubie Hula kula.

26 II
- Udział dr Bożeny Wądołowskiej, neurologa dziecięcego w programie "Wystarczy chcieć - rehabilitacja jako część procesu leczenia" wyemitowanym w TV Polsat. [oglądaj]

25 II
- Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Zebrani przyjęli sprawozdanie merytoryczne i finansowe. W głosowaniu dokonano wyboru nowych władz organizacji.

Skład Zarządu:
Barbara Sińczuk - prezes,
Agnieszka Bal – v-ce prezes,
Tomasz Rudnicki – v-ce prezes,
Katarzyna Rocka – sekretarz,
Leokadia Murawska – skarbnik,
Małgorzata Skalska – członek,
Marta Siejka – członek.


Komisja Rewizyjna:
Barbara Borza - przewodnicząca,
Anna Kozik – członek,
Arkadiusz Więckowski - członek.


2013

31 XII - Zabawa Sylwestrowa w ArtBem, prowadzona przez Tadeusza Maryniowskiego i jego kolegów.

14 XII - Wieczór Wigilijny z udziałem ks. Adama Bonieckiego.


15 XI - Dostaliśmy pierwszy list od Faith Adhiambo.

12 XI - Piąte spotkanie w ramach projektu "My też możemy tyle... co Oni". Prezentacja Krzysztofa Kurowskiego pt. "Bez górskich wędrówek trudno żyć" w Galerii Wystawa godz. 17.00.

22 X - Czwarte spotkanie w ramach projektu "My też możemy tyle... co Oni". Prezentacja "Czy to prawda, że ja nie mówię?" przygotowana przez Michała Wożniaka, studenta wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Z powodu mózgowego porażenia porusza się on na wózku elektrycznym i mówi bardzo niewyraźnie. Przez wiele lat aktywny harcerz i ministrant. Żyje na pograniczu dwóch światów: mimo iż jest niepełnosprawny, aktywnie uczestniczy społecznie wśród osób sprawnych. Dwa lata temu zaczął działać na rzecz osób z kłopotami w komunikacji, a od listopada 2012 roku jest członkiem ogólnopolskiego stowarzyszenia "Mówić bez słów". W pierwszą rocznicę ratyfikacji Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych zabrał głos podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanej w Kancelarii Prezydenta RP, dotyczącego sytuacji osób z trudnościami w mówieniu.

15 X - Spotkanie z Darrylem Sellwoodem z Australii - gościem konferencji AAC, która odbędzie się 16 XI w Warszawie. Temat: "Włączenie osób, którym przydarzyła się niepełnosprawność, w życie społeczne. Porozmawiaj z osobą, która ma poważne zaburzenia mowy”.

Darryl Sellwood uzyska stopień doktorski w 2014 roku. Ze względu na swoje złożone potrzeby w zakresie komunikacji, do porozumiewania się z otoczeniem korzysta z urządzeń AAC. Jako wykształcony informatyk z doświadczeniem w dziedzinie telekomunikacji, posiada głęboki wgląd tak w potrzeby użytkowników AAC, jak i w wymogi sprzętowe.

Darryl uzyskał dyplom z honorowym wyróżnieniem na wydziale humanistycznym, badając możliwości zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnej przez osoby posługujące się AAC. Współautor artykułu opartego na badaniach prowadzonych wraz z wykładowcami, nagrodzonego wśród czterech opracowań opublikowanych w roku 2012 w Journal of Australia. Przenikliwy i prowokujący, pełen zaangażowania mówca, który występował na wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach, niejednokrotnie jako główny prelegent. Tematem doktoratu Darryla jest doświadczenie seksualne i sfera intymna osób z porażeniem mózgowym posługujących się AAC.

8 X - "Fotografuję od zawsze" – prezentacja zdjęć Marka Wasilewskiego w ramach projektu, "My też możemy tyle... co Oni".

5 X - IV Warszawskie Spotkania Integracyjne w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie. W programie wystąpi m.in. Tomasz Rudnicki, który zaprezentuje swoje wiersze z tomików "Moja Japonia" i "Odbite w Lustrze". Wiersze będzie czytał Waldemar Pękala.

2 X - W Międzynarodowym Dniu Mózgowego Porażenia Dziecięcego wzięliśmy udział w przedpremierowym pokazie filmu "Chce się żyć". Film opowiada historie Mateusza, chłopaka z mózgowym porażeniem dziecięcym. Zarówno film jak i gra aktorska bardzo nam się podobały, czego wyraz daliśmy podczas dyskusji po emisji filmu.

24 IX - "My też możemy tyle... co Oni", spotkanie drugie: "Mój Budapeszt i moje wiersze". Bohater dnia: Tomasz Rudnicki – poeta, magister filologii polskiej Uniwersytetu Budapesztańskiego. Na ukończeniu praca doktorska.

10 IX - "My też możemy tyle... co Oni" - projekt realizowany przez Stowarzyszenie "Po pierwsze Rodzina", we współpracy ze Stowarzyszeniem "Ożarowska".

Projekt uzyskał dotację Urzędu Gminy Warszawa-Żoliborz. W ramach projektu odbędzie się sześć spotkań z osobami, które własnym przykładem dowodzą, że można żyć pełnią życia i realizować swoje pasje pomimo niesprawności fizycznej. Bohaterami spotkań będzie sześciu naszych kolegów z organizacji. Temat pierwszego spotkania: "Skoki spadochronowe i adrenalina". Bohater dnia: Tomasz Feliszewski - magister prawa i magister socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.  Autorką plakatów jest Agnieszka Bal.

6 IX - "Odbite w lustrze" to kolejny tomik wierszy Tomasza Rudnickiego. Tym razem napisany wspólnie z Martą Świć, również osobą niepełnosprawną.

Zainteresowanych czytelników odsyłamy na stronę www.rasil.home.pl.

26-31 VIII - Obóz w Bondyrzu. Główną atrakcją tegorocznego obozu była obecność Elizbeth Pappert i prowadzone przez nią zajęcia usprawniające wg zasad kierowanego nauczania. Atmosfera była wspaniała, m.in. dzięki bardzo zaangażowanej i aktywnej grupie wolontariuszy. Odbyły się również zajęcia z bocci, jazdy wózkiem aktywnym, wspinaczki oraz spotkanie dotyczące żeglarstwa niepełnosprawnych.

13 VII - "Staram się jak mogę, a jak nie mogę, to też się staram" - artykuł o Tomaszu Rudnickim. Zapraszamy do lektury [czytaj]

8-13 VII - W dniach 8-12 lipca odbyła się nasza druga wycieczka zagraniczna do Berlina, Poczdamu i na "Tropikalną Wyspę", w której uczestniczyły 22 osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. W drodze do Niemiec zwiedziliśmy piękną poznańską starówkę. W Berlinie byliśmy na "Wyspie Muzeów" (w Muzeum Pergamonu i Muzeum Nowym), spacerowaliśmy Aleją Unter den Linden i podziwialiśmy tamtejsze zabytki. Zobaczyliśmy Bramę Branderburską, Reichstag, Plac Poczdamski, Checkpoint Charlie i pozostałości Muru Berlińskiego. Chodziliśmy pomiędzy betonowymi blokami niezwykłego Pomnika Pomordowanych Żydów Europejskich, a także odbyliśmy rejs statkiem po Sprewie. Naszym przewodnikiem/wolontariuszem był Pan Jan Wardecki. Drugiego dnia zwiedziliśmy Poczdam i Pałac Sanssouci. Na koniec wycieczki kilka godzin spędziliśmy na "Tropikalnej Wyspie".

14 VI - Premiera Spektaklu "Warkocz Samotności", wystawianego przez grupę teatralno-taneczną OD-NOWA. Aktorzy to osoby niepełnosprawne, wśród nich jest nasza Anna Kozik. Spektakl, oparty na wierszach Kazimierza Przerwy Tetmajera, opowiada o różnych obliczach samotności, które funkcjonują we współczesnym świecie.

19-22 VI - Mistrzostwa Europy w bocci. Polskę reprezentował m. in. Łukasz Brożek [więcej]. Gratulujemy!

15 VI - Ukazał się 11. numer Biuletynu Sieci MPD, którym Mateusz Sińczuk wypowiada się na temat systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnością w USA. Przy odpowiednim wsparciu, niezależność jest możliwa. Zapraszamy do lektury [pobierz].

10 VI - Spotkanie z Evelyn Abungu - nauczycielką w kenijskiej szkole, która została założona, aby pomagać biednym i osieroconym dzieciom. Evelyn opowiadała o Kenii, swojej pracy, trudnej sytuacji dzieci i prowadzonej na ich rzecz działalności charytatywnej. Podczas spotkania zdecydowaliśmy, że Stowarzyszenie Ożarowska adoptuje dziesięcioletnią Faith Adhiambo.

25 V - Koncert w Filharmonii Narodowej

25 V - 15. Ulica Integracyjna

18 V - Koncert w Filharmonii Narodowej

11 V - Koncert w Filharmonii Narodowej

19-20 IV - W hotelu Artis w Zamościu przedstawicielki Stowarzyszenia Ożarowska: Katarzyna Rocka i Bożena Wądołowska wzięły udział Konferencji pt.: "Od pacjenta i ucznia do obywatela – uczestnictwo osób z niepełnosprawnością i ich rodzin w głównym nurcie życia społecznego. Doświadczenia polskie i brytyjskie". Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" z Zamościa, w ramach projektu "Pogranicze równych szans". Realizowany jest on przy wsparciu Szwajcarii, w ramach programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Uczestnicy i prelegenci żywo wymieniali się doświadczeniami.

13 IV - W Domu Kultury "TuPraga", Anna Kozik prezentowała swoje wiersze z debiutanckiego tomiku "Barwy mojego życia" wydanego w 2012.

6 IV - Koncert w Filharmonii Narodowej

23 III - Spotkanie w restauracji "Pod czerwonym wieprzem" zorganizowane przez Martę Siejkę

17 III - Wieczór poetycki Moniki Syncerskiej

9 III - Koncert w Filharmonii Narodowej

16 II - Koncert w Filharmonii Narodowej

9 II - Spotkanie Karnawałowe Stowarzyszenia "Ożarowska" zorganizowane przez Tadeusza Maryniowskiego i jego wolontariuszy w "ArtBem".

2 II - Spotkanie Karnawałowe wspólnie ze Stowarzyszeniem Trwać w Nadziei

25 I - Spotkanie w Galerii Wystawa pt. Zastosowanie Kierowanego Nauczania w usprawnianiu osób dorosłych z mpd. a warsztaty z Elizabeth Pappert.

Program spotkania:
1. Film - Międzynarodowy Instytut Peto w Budapeszcie
2. Zdjęcia z warsztatów prowadzonych przez Elizabeth Pappert.
3. Poprawa funkcjonalna osoby dorosłej na przykładzie Mateusza.
4. Monitoring zadań indywidualnych zaleconych uczestnikom warsztatów przez Elizabeth Pappert.

19 I - Koncert w Filharmonii Narodowej

13 I - Jak co roku, Kuba grał z mamą Ulą i siostrami: Anią i Agatą na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

2012

20 XII - Ukazał się 10. numer Biuletynu Sieci MPD. Kolejne dwie osoby z naszego Stowarzyszenia Kasia Rocka i Tomek Rudnicki wypowiedziały się na temat niezależności. Zapraszamy do lektury [pobierz]

16 XII - 16 grudnia odbyły się Mikołajki zorganizowane przez Andżelikę Osińską i jej koleżanki z Wydziału Rehabilitacji AWF w Krakowie.

15 XII - Wigilia odbyła się 15 grudnia w ArtBemie. Uczestniczyło w niej ok. 70 osób. W programie artystycznym z recitalem piosenkarskim wystąpiła P. Katarzyna Szczepanek oraz P. Viola - wiolonczelistka - z córkami grającymi na skrzypcach.

10 XII - W dniach 3-7 grudnia Elizabeth Pappert przeprowadziła szkolenie z zakresu systemu Kierowanego Nauczania w grupach Przedszkolnych w Zespole Szkół nr 109 przy ul. Białobrzeskiej 44.

1 XII - Kierowane Nauczanie dla osób dorosłych z porażeniem mózgowym - Warsztaty prowadzone przez Elizabeth Pappert.

Warsztaty zostały zorganizowane dla naszych członków jako kolejny krok w kierunku uzyskania przez nich samodzielności i niezależności. Naszym celem głównym było dostarczenie uczestnikom praktycznej wiedzy , dzięki której będą mogli poprawić swoje codziennego funkcjonowania.

Zajęcia odbywały się w dniach 26-30 listopada w Zespole Szkół nr 109 przy ul. Białobrzeskiej 44. Uczestnicy (19 osób) wzięli udział w trzech trzygodzinnych zajęciach zespołowych oraz w domowej konsultacji indywidualnej (1.5 godz.) . Zajęcia zespołowe odbywały się dwóch grupach; dla osób ze spastycznością oraz dla atetoz.

Elizabeth poprowadziła wspaniałe kompleksowe zajęcia podczas których uczestnicy byli bardzo aktywni i często zaskoczeni skalą swoich możliwości. Uczestnicy oraz ich rodzice przekonali się, że pomimo dorosłego wieku i istniejących trudności motorycznych mogą się jeszcze wiele nauczyć i poprawić swoje codzienne funkcjonowanie. Elizabeth wyznaczyła wszystkim cele, które powinni osiągnąć w ciągu najbliższych 4-5 miesięcy oraz zaleciła zadania do systematycznego wykonywania aby te cele można było zrealizować.

20 XI - Na Ożarowskiej odbyło się towarzyskie spotkanie z Merian van Bureen i Evą Kooyman z Holenderskiej Fundacji Wandafonds. Z naszymi holenderskimi przyjaciółkami rozmawialiśmy między innymi o tym co się u nas wydarzyło, bieżącej działalności, planach wakacyjnych. Czas upłynął szybko w miłej atmosferze.

15 XI - Spotkanie w Galerii Wystawa przy ul. Wojska Polskiego 29 poświęcone Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Prelegenci: Małgorzata Dobosz, Krzysztof Borza, Tomasz Rudnicki i Mateusz Sińczuk. Uczestnicy spotkania, jako sygnatariusze, podpisali się pod deklaracją założycielską "Koalicji na rzecz wdrażania zapisów Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych", która powstała 7.XI. 2012 r.

14 XI - Udział w koncercie "Razem możemy więcej", który dedykowany był polskim Paraoplimplijczykom, a odbył się w Sali Kongresowej PKiN.

10 XI - Koncert w Filharmonii Narodowej z okazji Święta Niepodległości.

20 X - Zapraszamy do lektury Biuletynu sieci mpd, w którym znajdziecie artykuły o niezależności autorstwa Mateusza Sińczuka i Michała Woźniaka [pobierz]

19 - 20 X - Nasza reprezentacja (w składzie Tomasz Rudnicki, Mateusz Sińczuk i Barbara Sińczuk) wzięła udział w konferencji pn. Konsekwencje wdrażania konwencji o prawach osób niepełnosprawnych oraz międzynarodowej klasyfikacji ICF dla organizacji systemowego wsparcia osób z niepełnosprawnością, otwierającej realizację partnerskiego projektu "Sprawnie w Sieci", realizowanego z udziałem 21 polskich organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Nasi przedstawiciele otworzyli konferencję prezentacją pt. "Co zwiększa szanse na niezależne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością" - panel dyskusyjny prowadzony przez Barbarę Sińczuk z udziałem absolwentów Instytutu Peto w Budapeszcie: Tomasza Rudnickiego i Mateusza Sińczuka.

W dyskusji aktywny udział wzięły młode osoby z niepełnosprawnością ze Stowarzyszenia "Krok za krokiem" w Zamościu oraz Michał Woźniak z Warszawy. Michał Woźniak miał swoją niezwykle ciekawą prezentację pt. "Współczesna wieża Babel - temat znaczenia komunikacji alternatywnej w niezależnym funkcjonowaniu osób a niepełnosprawnością". Obie prezentacje okazały się wielkim sukcesem i mamy nadzieję uświadomiły słuchaczom, że niezależność osób z niepełnosprawnością jest możliwa.

14 X - Spotkanie u Radka w Wesołej. W przemiłej atmosferze i gościnności gospodarzy - Radka i jego rodziców, spędziliśmy cały dzień z naszym nowym kolegą. Program spotkania był bardzo bogaty: turniej boccia, spacer po ogrodzie, kąpiel w basenie, pokaz filmu "Asta la Vista", przepyszne jedzenie i pełne humoru rozmowy.

6 X - Wzięliśmy udział w III Spotkaniach Integracyjnych zorganizowanych przez Danusię i Bolka Bryńskich ze Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Trwać w Nadziei". Wydarzenie odbyło się w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2. Byliśmy pod wrażeniem wysokiego poziomu artystycznego i różnorodności zaprezentowanego repertuaru. Polecamy tę imprezę miłośnikom twórczości amatorskiej i zachęcamy do udziału w przyszłym roku.

3 X - Wspólne wyjście na koncert Chóru Aleksandrowa

29 IX - Na zaproszenie Stowarzyszenia "Po pierwsze rodzina", nasze powakacyjne spotkanie odbyło się w Galerii Wystawa przy ul. Wojska Polskiego 29. W pięknym wnętrzu, w otoczeniu afrykańskich masek wspominaliśmy wycieczkę do Budapesztu i obóz w Bondyrzu, planowaliśmy nasze najbliższe działania i podróże na następne wakacje.

1 IX - Aktywny Weekend na Stadionie Narodowym na meczu futbolu amerykańskiego.

20 - 26 VIII - Nasz trzeci obóz w Bondyrzu. Jak co roku (to już trzeci raz), pojechaliśmy pod namioty do Bondyrza, do letniego Ośrodka Stowarzyszenia "Krok za krokiem". [więcej]

28 VI - Od Naszego przyjaciela Bolka z okazji 10-lecia Stowarzyszenia "Ożarowska"

25 - 29 VI - Świętujemy nasze 10-lecie na wycieczce w Budapeszcie. Nasza 5 dniowa wycieczka na Węgry miała wyjątkowy charakter gdyż w ten sposób chcieliśmy uczcić 10 rocznicę działalności naszego stowarzyszenia. Grupa liczyła 36 osób w tym 16 osób na wózkach inwalidzkich. [więcej]

16 VI - Ślub Danusi i Bolka - życzymy sto lat w zdrowiu, szczęściu i pomyślności. Zdjęcia na www.brynio.cba.pl

9 V - "Muzyka dla integracji" w Filharmonii Narodowej. Dziesięcioro naszych melomanów wzięło udział w akcji "Muzyka dla integracji" zorganizowanej wspólnie przez Bank BGŻ, Filharmonię Narodową i Stowarzyszenie "Ożarowska". [więcej]

3 III - Rozpoczynamy sezon koncertów w FN - do czerwca weźmiemy udział w siedmiu koncertach muzyki klasycznej.

1 III - Jak co roku zapraszamy na zajęcia w ramach "Świetlicy Wędka" z rehabilitacją i spotkaniami integracyjnymi, które odbywają w środy i piątki od 16.00 do 19.30.

3 I - Już po raz kolejny, bez względu na pogodę, Kuba Sulewski gra na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku z siostrą Agatą. Grajmy razem z nimi! Serdecznie zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli w niedzielę 8 stycznia 2012 r, ul. Szwoleżerów 9 (wejście do Łazienek) w godz. 11-15.

2011

31 XII - Zabawa Sylwestrowa

17 XII - Wieczór Wigilijny

16 XII - Koncertem kolęd zakończyliśmy nasz sezon z Filharmonią Narodową
(w tym roku odwiedziliśmy ją dziewięć razy)

2 XI - Nasze Stowarzyszenie uczestniczyło w uroczystości „wiecha” - oddania w stanie surowym mieszkań treningowych dla osób z niepełnosprawnością ruchową przy ul. Powązkowskiej 44b. W przyszłym roku będzie tam realizowany pilotażowy program miejski.

Stowarzyszenie „Ożarowska” zainicjowało ruch tworzenia w Warszawie mieszkań chronionych dla osób z niepełnosprawnością i od początku współpracowało w tej sprawie z Biurem Polityki Społecznej m.st. Warszawy.

19 XI - Eva Kooyman została wyróżniona przez australijsko-polską Fundację POLKUL za działalność w ramach Fundacji Wandafonds

24 IX - „Nie chcemy ryby, chcemy się nauczyć łowić”, czyli udział Stowarzyszenia „Ożarowska w ORATORIUM NA ORKIESTRĘ I CHÓR MIESZKAŃCÓW WARSZAWY - najnowszym projekcie muzycznym Zorki Wollny i Artura Zagajewskiego, zrealizowanym w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Koncert odbył się o godz. 12.00 w sobotę 24 września na ul. Chmielnej 6-14. [więcej]

20 IX - Wernisaż Andrzeja Sobczyka - artysty malarza, ojca naszej Marianny - zorganizowany przez Novotel Garden Gallery i Galerię Sztuki TAB w Hotelu Novotel Warszawa Airport. Wystawa czynna do 15 października. Zapraszamy, bo warto ją obejrzeć.

17 IX - Aktywny weekend w Centrum Nauki Kopernik, w ramach projektu „Kierunek samodzielność - krok trzeci” sfinansowany dzięki dotacji z UE na realizację projektu systemowego WCPR „Integracja dla samodzielności” [zdjęcia]

29 VIII - 4 IX - Nasz drugi, tygodniowy obóz w Bondyrzu, zorganizowany dzięki dotacji z UE na realizację projektu systemowego WCPR „Integracja dla samodzielności” [więcej]

25 VII - Po raz trzeci otrzymaliśmy dotację z Unii Europejskiej na realizację projektu systemowego WCPR „Integracja dla samodzielności” pod nazwą „Kierunek samodzielność - krok trzeci”. [Informacja o projekcie]

3-9 VI - Obóz w Bondyrzu.

W ramach przełamywania stereotypów na temat spędzania wakacji przez osoby na wózkach inwalidzkich, po zeszłorocznym wyjeździe w góry do Szczyrku, w tym roku wybraliśmy się na Roztocze, na tygodniowy obóz pod namioty do Bondyrza - ośrodka wakacyjnego Stowarzyszenia „Krok za krokiem” z Zamościa, z którym jesteśmy zaprzyjaźnieni. [więcej]

6 VI - Erik i jego tata Kees z wizytą w Polsce.

W okresie od 30 czerwca do 6 lipca, na zaproszenie stowarzyszenia, gościli w Polsce nasz holenderski kolega Erik ze swoim tatą Keesem. [więcej]

30 V - Piknik "Na Wolę po zdrowie".

21 V - Doroczny festyn "Ulica integracyjna" - 20-lecie Zespołu Szkół Integracyjnych nr 71 przy ul. Deotymy.

14 V - Aktywny Weekend w Filharmonii Narodowej.

27 IV - "Szalony wózkowicz", czyli Marek Sołtys i jego pies Spajk z wizytą na Ożarowskiej.

Marek opowiadał jak w ramach fundacji TPSW próbuje zmienić wizerunek osoby niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku i jak występować  przeciw wykluczeniu. Dzielił się swoim doświadczeniem życiowym, zachęcał młodsze koleżanki i kolegów do aktywności, a Spajk podbił serca wszystkich zgromadzonych.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza: www.tpsw.pl

2 IV - Aktywny Weekend w Filharmonii Narodowej.

1 IV - Nasze stowarzyszenie uczestniczyło w nagraniu programu dla TVP Kraków na temat sieci MPD. Film można obejrzeć tutaj.

1 IV - Udział w konferencji "Tacy sami" zorganizowanej przez "Kolorowe przedszkole", która odbyła się w Łodzi z udziałem specjalistów Kierowanego Nauczania z Instytutu Peto w Budapeszcie.

30 III - Recital poetycki Tomka Rudnickiego w Teatrze Ateneum w ramach Teatru N, zorganizowany przez Fundację Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Wiersze Tomka można przeczytać tutaj.

19 III - Aktywny Weekend w Filharmonii Narodowej.

3 III - Rozpoczęcie zajęć w ramach Świetlicy "Wędka". W programie rehabilitacja ruchowa i zajęcia z psychologiem.

26 II - Aktywny Weekend w Filharmonii Narodowej.

12 II - Aktywny Weekend w Filharmonii Narodowej.

1 II - W dniach 25-28.01. członkowie Stowarzyszenia Ożarowska Tomek Rudnicki, Kasia Krysińska, Mateusz Sińczuk, Kasia Rocka uczestniczyli w szkoleniu fundacji TUS "Jak założyć spółdzielnię socjalną?". - To takie połączenie firmy i organizacji pozarządowej. Szansa na pracę i aktywizacje zawodową osób niepełnosprawnych. Nasz przedstawiciel Tomek Rudnicki mówi o tym w wywiadzie dla Gazety Stołecznej [czytaj].

9 I - Już po raz siedemnasty Kuba Sulewski gra na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku z siostrą Agatą, mamą Ulą i koleżanką Beatą. Grajmy razem z nimi! Serdecznie zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli w niedzielę 9 stycznia 2011 r, ul. Szwoleżerów 9 (wejście do Łazienek) w godz. 10 - 16.

8 I - Aktywny weekend w Filharmonii - koncert w ramach cyklu "Największe symfonie XX i XXI wieku".

2010

18 XII - Wieczór Wigilijny w Bemowskim Ośrodku Kultury "ArtBem"

6 XII - Stowarzyszenie "Ożarowska" i Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" zapraszają na seminarium na temat: "Zatrudnienie osób niepełnosprawnych z porażeniem mózgowym - problemy i możliwości", które odbędzie się w dniu 13 grudnia 2010 r. w siedzibie KSN AW, przy ul. Karolkowej 75a [program]

4 XII - Aktywny weekend w Filharmonii - pierwszy koncert w ramach cyklu "Największe symfonie XX i XXI wieku". Do maja 2011 roku będziemy mogli raz w miesiącu uczestniczyć w sobotnich koncertach w Filharmonii Narodowej.

6 XI - Aktywny weekend - Zwiedzanie Pałacu w Wilanowie, podwieczorek w Pijalni Czekolady E. Wedel

9 X - Aktywny weekend w Klubie Hulakula

18 IX - Aktywny weekend – wycieczka do Torunia

6 IX - Rozpoczęcie zajęć świetlicowych w ramach projektu "Kierunek samodzielność - nasz kolejny krok", realizowanego dzięki dotacji otrzymanej przez Stowarzyszenie "Ożarowska" w konkursie ofert na realizację w 2010 r. zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej w ramach projektu Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie "Integracja dla samodzielności", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Priorytet VII - Promocja integracji społecznej; Działanie 7.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji; Poddziałanie 7.1.2 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie.

Instrumenty Aktywnej Integracji realizowane w ramach projektu:

  • Praca socjalna (prowadzenie - mgr Janusz Majchrzak)

  • Turnus rehabilitacyjny w Szczyrku

  • Rehabilitacja ruchowa zespołowa i indywidualna

  • Doradztwo zawodowe (prowadzenie - Pracownia "Młynów")

  • Samodzielność i Bezpieczeństwo (prowadzenie - Straż Miejska m. st. Warszawy)

  • Aktywne weekendy (wycieczka do Torunia, dyskoteka w klubie Hulakula, zwiedzanie Pałacu w Wilanowie, podwieczorek w Pijalni Czekolady E. Wedel)

  • Asystent Osoby Niepełnosprawnej: Trening samodzielności, wyjścia dowolne (prowadzący - Mariusz Paluszkiewicz)

  • Kurs języka angielskiego dla zaawansowanych (prowadzący - mgr Barbara Frączak)

  • Kurs na prawo jazdy (prowadzenie - Automobilklub Polski)

1 IX - Turnus rehabilitacyjny w Szczyrku w Ośrodku "Orle Gniazdo" [więcej]

13 VIII - Stowarzyszenie na rzecz Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Osób Niepełnosprawnych „Ożarowska” już po raz drugi uzyskało dotację ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie „Integracja dla samodzielności”, Program Operacyjny Kapitał Ludzki – Priorytet VII – Promocja integracji społecznej – Poddziałanie 7.1.2 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie. [więcej]

17 VII - Wizyta w Warszawie Olive Surtees - naszej szkockiej przyjaciółki z Percy Hedley Foundation

VII - Wizyta dr Barbary Sińczuk w Newcastle w Percy Hedley Foundation

V - Festyn Ulica Integracyjna z udziałem naszego węgierskiego gościa - Elisabeth Pappert

V - Elisabeth Pappert (węgierska konduktorka) i Mateusz Sińczuk (jako tłumacz z języka węgierskiego) przeprowadzili szkolenie w zakresie rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym według Systemu Kierowanego Nauczania w Ośrodku Rehabilitacyjno-Terapeutycznym w Krasnymstawie.

30 IV - "Mam marzenia" – wizyta w Holandii, 12-17 kwietnia na zaproszenie Fundacji Wandafonds [więcej]

27 III - Aktywny Weekend w Programie 1 Polskiego Radia [więcej]

15 III - Wzięliśmy udział w Sesji dla Rodziców, która odbyła się w Zagórzu w ramach polsko-holenderskiego kursu pt. "Postępy w terapii i rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym". Podczas sesji prof. Jules Becher wygłosił referat na temat prognozowania postępów w rozwoju dzieci z porażeniem mózgowym (tłumaczył z angielskiego Karol Miller) i odpowiadał na pytania rodziców.

Dr Barbara Sińczuk przygotowała prezentację pt. "Nasze sprawy - problemy dzieci, młodych dorosłych osób niepełnosprawnych i ich rodzin, a działalność organizacji pozarządowych" [streszczenie]

II - "Moje wspomnienia z pobytu w Instytucie Peto w Budapeszcie" - artykuł Mateusza Sińczuka, który ukazał się w piątym numerze Biuletynu Organizacji na Rzecz Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, wydawanym w ramach projektu Sieć MPD. [Biuletyn]

25 II - Posiedzenie Walnego Zgromadzenia, w trakcie którego:

  • przyjęto sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności organizacji za rok 2009,

  • dokonano zmian w treści statutu (uchwała nr 8 "O zmianie treści statutu"),

  • wybrano nowe władze stowarzyszenia,

  • wytyczono plany działalności stowarzyszenia na rok 2010,

  • przedyskutowano wolne wnioski.

7 I - Już po raz kolejny Kuba Sulewski gra na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Grajmy  razem  z  Kubą!  Serdecznie  zapraszamy  wszystkich ludzi dobrej woli w niedzielę 10 stycznia 2010 r, ul. Szwoleżerów 9 (wejście do Łazienek) w godz. 10 -16.

2009

31 XII - Tegorocznego Sylwestra spędziliśmy w Teatrze Polskim, na sztuce Shakespeara "Opowieść zimowa".

16 XII - Wieczór Wigilijny.

5 i 12 XII - Aktywny weekend. Wzięliśmy udział w koncertach symfonicznych w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

14 XI - Aktywny weekend. Spotkanie integracyjne w Hotelu Boss w Miedzeszynie podsumowujące zrealizowany projekt "Integracja dla samodzielności", połączone z zajęciami arteterapii w technice massmix, prowadzonymi przez Fundację vlep[v]net. Catering, dojazd TUS-em. Całość finansowana z dotacji UE w ramach projektu WCPR "Integracja dla samodzielności" ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. [zdjęcia]

1-5 XI - Polsko-holenderska współpraca młodzieżowa, nasza wizyta w Holandii na zaproszenie Wandafonds. [więcej]

30 X - Aktywny weekend. Halloweeen, wspólna zabawa w sali Bemowskiego Centrum Kultury Atrbem prowadzona przez firmę Artantro. Konkursy, gry, karaoke, catering, dowóz TUS-em. Całość finansowana z dotacji UE w ramach projektu WCPR "Integracja dla samodzielności" ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. [zdjęcia]

24 X - Aktywny weekend. Zwiedzanie Muzeum Narodowego, spacer po Warszawie, wspólny posiłek w Pizza Hut. Dowóz TUS-em. Całość finansowana z dotacji UE w ramach projektu WCPR "Integracja dla samodzielności" ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. [zdjęcia]

21-28 IX - O integracji na trzech kołach i naszej wizycie w Achern (Niemcy) pisze Jacek Paciorkowski. [więcej]

15-29 VIII - Turnus rehabilitacyjny w ORW Neptun w Jantarze w całości sfinansowany z dotacji UE w ramach projektu WCPR "Integracja dla samodzielności" ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Tekst Ania Kozik. [więcej]

5.VIII - Zapraszamy do udziału w naszym projekcie zatytułowanym "Aktywizacja ku samodzielności dorosłych osób z mózgowym porażeniem dziecięcym poprzez oddziaływania psychospołeczne i rehabilitację ruchową". Jest on finansowany z dotacji Unii Europejskiej w ramach projektu Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie "Integracja dla samodzielności". [więcej] Ankieta tutaj

30.VI - Pierwsza para małżeńska w naszym stowarzyszeniu. 27 czerwca Marianna i Piotr zawarli związek małżeński. Młodej parze życzymy aby pokonali wszelki trudności i żyli długo i szczęśliwie w zdrowiu i pomyślności.

30.V - Aktywny Weekend w Zamku Królewskim [więcej]

18.V - Rada i Zarząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy zaprasza na mieszkańców w dniu 24 maja na piknik promocji zdrowia PN „Na wolę po zdrowie”, który odbędzie się w Parku im. Gen. J. Sowińskiego przy ul. Elekcyjnej 17. W ramach pikniku organizatorzy – Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Wola oraz Ośrodek Kultury im. S. Żeromskiego – zapewniają profilaktyczne badania, profesjonalne badania lekarskie oraz połączenie zdrowej aktywności z atrakcyjną ofertą artystyczną na scenie Amfiteatru.

15.V - XI Festyn Ulica Integracyjna odbędzie się 23 maja w godzinach 9:00 - 15:00 na ulicy Brożka na Woli. Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych wraz ze współorganizatorami zaprasza na mszę św. celebrowaną przez Ks. Biskupa Tadeusza Pikusa o godz. 9.00 w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41 oraz do wspólnej zabawy na skwerku przy ul. Brożka: na aukcje prac, do stoisk z niepowtarzalnymi pracami osób niepełnosprawnych, na koncert artystów ze szkół, przedszkoli i na wiele, wiele innych atrakcji z udziałem Policji, Straży Miejskiej, Izby Celnej…

Tegoroczną konferencję nt. „Integracja w przedszkolu wczoraj i dziś” przygotowało Przedszkole Integracyjne nr 209 przy ul. Deotymy 52 z okazji Obchodów XX-lecia swojej działalności. Program imprezy

5.V - Obchody Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w Sejmie RP z udziałem Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w Sejmie RP odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Patrzeć z nadzieją” poświęconej problemom osób z porażeniem mózgowym. Uroczystego otwarcia dokonał Pan Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski, który objął nad nią patronat.  Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym, które prawie 2 lata  temu rozpoczęło swoją działalność na Ożarowskiej. Wystawa w Sejmie odbywa się na zaproszenie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, któremu przewodniczy Poseł RP Marek Plura. [więcej]

24.II - Z radością witamy nową inicjatywę - organizację rodziców, która postawiła sobie za cel wychodzenie naprzeciw potrzebom rodzin z dziećmi z porażeniem mózgowym oraz zapewnienie im najlepszej opieki, leczenia i kształcenia.

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym ma swoją stronę internetową: www.porazenie.nazwa.pl. Zachęcamy do jej odwiedzania i życzymy organizacji sukcesów w swojej działalności.

2.II - Rozpoczynamy zajęcia w Świetlicy „Wędka”.

23-24.I - Wzięliśmy czynny udział w drugiej konferencji "W poszukiwaniu rozwiązań systemowych - standardy postępowania z dzieckiem z mózgowym porażeniem dziecięcym, konsolidacja działań i federalizacja instytucji", która odbyła się w Zamościu.

Przedstawiliśmy  prezentację  pt. ”Systemowe wspomaganie młodzieży i dorosłych osób z mpdz  w  Holandii  i  USA".   Zachęcamy   do   odwiedzenia   strony  www.siecmpd.pl i czynnego  udziału  w  programie  federalizacji  organizacji  działających na rzecz dzieci i osób z porażeniem mózgowym.

 

2008

 

31.XII - Bal Sylwestrowy

Bal, dzięki uprzejmości Pani dyr. Magdaleny Politańskiej, po raz drugi zorganizowaliśmy w Zespole Szkół Integracyjnych nr 71, przy ul. Deotymy 37. W tym roku bawili się razem członkowie Stowarzyszenia „Ożarowska” i Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Ruchowo KSN (Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych).
Podziękowanie.

17.XII - Wieczór Wigilijny [więcej]

11.XII - Uczestniczyliśmy w wykładzie Jego Świętobliwości XIV Dalajlamy Tybetu, Laureata Pokojowej Nagrody Nobla, jednego z największych autorytetów moralnych naszych czasów pod tytułem: „Odpowiedzialność powszechna we współczesnym świecie”.

7.XI - "Kuchnia bez barier" - wspólny projekt naszego Stowarzyszenia i IKEA Janki. Informację prasową firmy IKEA dotyczącą tego przedsięwzięcia możecie Państwo przeczytać tutaj.

 

 

16.X - 4.XI - Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia zostali zaproszeni do Nowego Jorku przez Agencję FREE. Wizyta służyła zapoznaniu się z działaniem małych, grupowych domów rodzinnych dla osób niepełnosprawnych, które Agencja prowadzi już od 30 lat. Zapraszamy do przeczytania krótkiego sprawozdania oraz obejrzenia prezentacji z wizyty. [więcej]

 

 

17-18.X - Udział w Konferencji w Zamościu pt. "W poszukiwaniu rozwiązań systemowych - standardy postępowania z dzieckiem z mózgowym porażeniem dziecięcym, konsolidacja działań i federalizacja instytucji"

 

Nasze prezentacje:

1. "Prezentacja modelu federalizacji organizacji działających na rzecz osób z mózgowym porażeniem dziecięcym" - dr. Barbara Sińczuk

2. "Prezentacja działalności Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Osób Niepełnosprawnych "Ożarowska" - dr. Bożena Wądołowska

 

13-18.X - Tomasz Rudnicki reprezentował naszą organizację podczas wizyty Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Holandii [więcej]

 

X-XII - Kolejna edycja Świetlicy "Wędka"

 

28.IX - Trzeci "Aktywny Weekend" [więcej]

 

5-18.VIII - Turnus rehabilitacyjny w Okunince [więcej]

 

23.VI - Spotkanie z przedstawicielkami amerykańskiej agencji FREE na temat mieszkalnictwa osób niepełnosprawnych [więcej]

 

18.VI - Spotkanie z piłkarzami Legii Warszawa [więcej] [zdjęcia]

 

14.VI - Drugi "Aktywny weekend" [więcej] [zdjęcia]

 

7.VI - X Festyn Ulicy Integracyjnej.

Dr Bożena Wądołowska, v-ce prezes naszego stowarzyszenia, otrzymała Medal Integracji za tworzenie nowej jakości w leczeniu i niesieniu pomocy dzieciom z porażeniem mózgowym, a podczas konferencji: „X lat święta integracji. Czy warto było się spotkać?” stowarzyszenie „Ożarowska” przedstawiło referat na temat problemów dorosłego życia młodych osób z porażeniem mózgowym, pt. "Czy młode osoby niepełnosprawny mają szansę na godne, dorosłe życie". [prezentacja]

 

 

 

4.VI - X festyn Ulica Integracyjna [więcej]

 

19.V - Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Trwać w Nadziei” zaprasza na spotkanie wiosenne Stowarzyszenia. [więcej]

 

27.IV - Pierwszy "Aktywny Weekend", przygotowany przez Kasię i Przemka. Mecz Legia Warszawa - Wisła Kraków.

 

 

[Sprawozdanie z meczu]

 

[zdjęcia]

 

 

18.III - Spotkanie Leo Beenhakkera z dziećmi niepełnosprawnymi w Ośrodku Rehabilitacji dzieci i młodzieży przy ul. Ożarowskiej. [więcej]

 

 

25.II - Leo Beenhakker został ambasadorem Wandafonds. [więcej]

 

18.II - Rozpoczynamy tegoroczną działalność Świetlicy „Wędka”. Będziemy spotykać się w poniedziałki i środy w godzinach 15-19. W programie, jak zwykle:

  • rehabilitacja 2godz/dziennie

  • pogawędki przy kawie

  • spotkania z psychologiem 1.5 godziny/dziennie

W tym roku będziemy dodatkowo realizować program „Aktywne weekendy” przygotowany przez Bartka Formanowskiego. [więcej]

 

2007

 

31.XII - Bal Sylwestrowy. [zdjęcia]

 

Tegoroczny  Bal  Sylwestrowy  odbył  się  w  Zespole   Szkół   Integracyjnych  nr.  71, przy ul Deotymy 37. Dzięki pomocy  Naczelnik  Wydziału Oświaty i Wychowania dzielnicy Wola Pani Marioli Zielińskiej i uprzejmości Pani Dyrektor Szkoły Magdaleny Politańskiej nasi członkowie, ich przyjaciele i wolontariusze mogli bawić się w przestronnych salach szkoły. Jak co roku didżejem był Robert. Zabawa trwała do białego rana.

 

Bal

 

Bal między ziemią, a niebem

Bal z uśmiechniętym winem i muzycznym chlebem

Bal ze sobą, z naszymi aniołami

Bal z wspólnie spędzonymi chwilami

Taki bal pamiętać będziemy

I właśnie za ten bal

Serdecznie dziękujemy

 

                                                                            Tomasz Rudnicki

19.XII - Wieczór Wigilijny. [zdjęcia]

 

Spotkaliśmy się wszyscy na uroczystym Wieczorze Wigilijnym.

 

Pierwsza  część  została  przygotowana  przez  naszą  dorosłą  młodzież  i  składała się z inscenizacji do tekstu „Wigilia” , której autorem był Tomek Rudnicki. W inscenizacji wzięli  udział  Iwona,  Maja,  Kasia,  Maciek,  Arek i Robert. Fragment z Biblii przeczytał p. Marek - tata Krzysztofa. Życzenia składał Kuba, a opłatek rozdawała Kasia.

 

Drugą  części  Wigilii  uświetnił  występ   chóru   studentów   Akademii    Muzycznej, który zaśpiewał kolędy polskie i angielskie.

 

15.XII - Na konferencji z okazji XV-lecia Ośrodka Rehabilitacyjno - Terapeutycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu "Krok za krokiem", dr Barbara Sińczuk wygłosiła referat, pt. "Matura, studia... i co dalej z dorosłym życiem osób z porażeniem mózgowym", który powstał w oparciu o doświadczenia naszego Stowarzyszenia.
 

1.XII - Przemek Plata został uhonorowany za pracę wolontariacką na rzecz Stowarzyszenia „Ożarowska” przez burmistrza Dzielnicy Wola i otrzymał Dyplom z okazji Dnia Wolontariatu organizowanego corocznie przez Wydział Kultury Dzielnicy Wola we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Wręczenie dyplomów i nagród dla wolontariuszy działających na rzecz organizacji wolskich odbyło się podczas koncertu Violi Brzezińskiej z zespołem, który odbył się w dolnym kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41 w dniu 1grudnia o godz. 17-tej. [więcej]

 

1.XII - Wielka Gala Integracji 2007.

Nasi członkowie wzięli udział w Wielkiej Gali Integracji 2007 zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w dniu 1 grudnia 2007 w Sali Kongresowej.
Gościem specjalnym Gali był Premier Donald Tusk.

W części artystycznej wystąpili artyści niepełnosprawni Ewa Lewandowska i Roberto Bignoli oraz Justyna Steczkowska.

12-13.XI - Wizyta Pani Magdy van der Berg z Fundacji Wandafonds [więcej]

15.X - W Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży na Ożarowskiej została oddana do użytku świetlica socjalno-edukacyjna [więcej]

10.X - Została uruchomiona strona internetowa Przedszkola Specjalnego nr 68, działającego w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży na Ożarowskiej.

 

www.p68.przedszkola.net.pl

 

1.X - Staruje kolejna edycja Świetlicy Integracyjno-Terapeutycznej "Wędka"

 

30.IX - Wspomnienia z turnusu rehabilitacyjnego w Okunince (Bartłomiej Formanowski) [więcej]

7.VIII - Dnia 1.08.2007r. zmarła dr Ewa Mazanek - nasz Wielki Przyjaciel. Mądra, dobra, pełna wiary w ludzi, która tak pozytywnie wpłynęła na życie wielu osób niepełnosprawnych, również z naszego środowiska. Koleżanki i koledzy z Instytutu Pedagogiki Specjalnej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie przez wiele lat pracowała, napisali: "wykształciła wielu pedagogów specjalnych, przekazując im swoją wiedzę, umiejętności, doświadczenie i widzenie świata oraz miejsce w nim osób potrzebujących pomocy". Pozostanie w naszych wspomnieniach i sercach zawsze życzliwa, otwarta i szczera.

19.V - Obchodziliśmy jubileusz 5 lat działalności. [zdjęcia]

Podczas corocznego festynu "Ulica Integracyjna" Stowarzyszenie Ożarowska uroczyście obchodziło jubileusz pięciolecia działalności.

 

W ramach obchodów jubileuszu Stowarzyszenie "Ożarowska" zorganizowało konferencję pod nazwą "Jesteśmy do przodu. Nie boimy się życia".

 

Program konferencji:

  • Powitanie uczestników 

  • Nasza krótka historia – Kasia 

  • Nasza świetlica “Wędka” - Ania 

  • Nasze turnusy letnie – Paulina i Eryk

  • Nasze talenty - Tomek

  • Nasi członkowie honorowi – Bartek

  • Nasz przyjaciel Bolek – Bolek

  • Nasza młodzież zdobywa świat – Tomek

  • Nasze działania na rzecz innych – Kasia

  • Nasz hymn – Mateusz

  • Poczęstunek

Gośćmi honorowymi konferencji byli: bp Tadeusz Pikus, Burmistrz Dzielnicy Wola Marek Andruk, przedstawiciele PFRON'u, Samorządu Lokalnego, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz zaprzyjaźnionych ośrodków.

12.V - Stowarzyszenie Ożarowska współorganizowało VI Sesję Szkoleniową Polskiego Towarzystwa Kierowanego Nauczania, która odbyła się w Centrum Rehabilitacji im. prof. Mariana Weissa w Konstancinie - "Problematyka oceny dziecka z wczesnym uszkodzeniem mózgu (oceny i skale standaryzowane)". W konferencji wzięło udział około 100 uczestników z całej Polski.

7-11.V - Kurs Liderów Kierowanego Nauczania.

W Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży, Stowarzyszenie Ożarowska i Polskie Towarzystwo Kierowanego Nauczania przeprowadzili ogólnopolski Kurs Liderów Kierowanego Nauczania. W szkoleniu wzięły udział 22 osoby (lekarze, fizjoterapeuci, pedagodzy, pielęgniarki, logopedzi) z siedmiu ośrodków, które prowadzą usprawnianie dzieci z mózgowym porażeniem Systemem Kierowanego Nauczania (Zamość, Zagórze, Olsztyn, Krasnystaw, Biała Podlaska, Przasnysz, Warszawa). Zajęcia prowadziła Pani Elizabeth Pappert  -  licencjonowany konduktor, były wieloletni pracownik Instytutu Peto w Budapeszcie. Zajęcia szkoleniowe miały przede wszystkim charakter praktyczny, znaczna część czasu była poświęcona na bezpośrednią pracę z dzieckiem z mózgowym porażeniem dziecięcym w Grupie Matki z Dzieckiem i w Grupie Przedszkolnej. Kurs został bardzo wysoko oceniony przez uczestników. Sporządzono dokumentację video.

17.IV - Polsko holenderskie spotkanie w Zagórzu [więcej]

 

20.III - Stowarzyszenie otrzymało od Fundacji Wandafonds zestaw komputerowy (komputer monitor, drukarkę , skaner wraz z oprogramowaniem) oraz środki finansowe do wykorzystania na statutowe cele społeczne .

Sprzęt komputerowy jest przeznaczony dla rodziców (opiekunów) z dziećmi niepełnosprawnymi, które są leczone w Ośrodku Rehabilitacji dzieci i młodzieży w Warszawie, przy ul. Ożarowskiej 75 a. Będzie on stanowił wyposażenie świetlicy socjalno-edukacyjnej, która powstanie w naszym ośrodku.

Niepełnosprawna młodzież z naszego stowarzyszenia stworzyła i prowadzi stronę internetową www.nasze-dzieci.net aby pomóc rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi w rozwiązywaniu ich problemów.

5.III - 18.VI - Kolejna edycja Świetlicy terapeutyczno-integracyjnej "Wędka". W programie zajęć świetlicowych: (1) 2h ćwiczeń rehabilitacyjnych wg zasad Systemu Kierowanego  Nauczania  (metoda  Peto), (2) 1,5h zajęć zespołowych z psychologiem, (3)  spotkania   tematyczne   -   w   tej   edycji   zorganizowano    zajęcia   warsztatowe z położnictwa, prowadzone przez Panią mgr Barbarę Mazurkiewicz.

2006

XII - Sylwester.

XII - Wieczór Wigilijny.

XI - Uroczyste rozdanie nagród Fundacji POLCUL (Jerzy Boniecki Foundation, Melbourne). Prezes Stowarzyszenia Ożarowska - Barbara Sińczuk otrzymała nagrodę "za działalność na rzecz rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach Stowarzyszenia Ożarowska". Nagroda w wysokości 5tys. złotych została przeznaczona na cele statutowe naszej organizacji.

X - Spotkanie poobozowe w Ośrodku Kultury ART-BEM.

IX-XII - Świetlica teraputyczno-integracyjna z programem rehabilitacyjnym, z zajęciami
z psychologiem, seksuologiem oraz spotkaniami kulturalnymi.

IX - Dwutygodniowy wyjazd na turnus rehabilitacyjny do Darłówka Zachodniego.

8-9. VI - Udział w międzynarodowej konferencji na temat leczenia mózgowego porażenia dziecięcego (Warszawa, Hotelu Marriott). Prezes Stowarzyszenia - Barbara Sińczuk, wygłosiła referat: "Zastosowanie Systemu Kierowanego Nauczania w rehabilitacji młodych dorosłych osób z porażeniem mózgowym" ("The application of Conductive Education  in the rehabilitation process of young adults with cerebral palsy").

V - Kolejna edycja Ulicy Integracyjnej na Kole.

II - III - Świetlica teraputyczno-integracyjna z programem rehabilitacyjnym, z zajęciami
z psychologiem, seksuologiem oraz spotkaniami kulturalnymi.

2005

31.XII - Bal Sylwestrowy [zdjęcia]

14.XII - Wieczór Wigilijny [zdjęcia]

12.XII - spotkanie muzyczne z Ryszardem Lateckim i przyjaciółmi

7.XII – spotkanie poetyckie z Ernestem Brylem

22-26.XI - szkolenie z zakresu Systemu Kierowanego Nauczania prowadzone przez fizjoterapeutkę z Wielkiej Brytanii - Olive Surtees. Szkolenie prowadzone dzięki współpracy z organizacją BESO (British Executive Service Overseas) 

X, XI. 2005 – Świetlica Terapeutyczna „Wędka” dla dorosłej młodzieży niepełnosprawnej 

IX.2005 – dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny w Darłówku Zachodnim 

V.2005 – festyn Ulica Integracyjna. Medal Integracji otrzymało dwóch członków Zarządu Stowarzyszenia „Ożarowska” – Beata Wojtkowska i Bożena Błaż 

V.2005 - szkolenie z zakresu Systemu Kierowanego Nauczania prowadzone przez fizjoterapeutkę z Wielkiej Brytanii Olive Surtees. Szkolenie prowadzone dzięki współpracy z organizacją BESO (British Executive Service Overseas) [zdjęcia]

IV,V,VI.2005 – świetlica terapeutyczna „Wędka” dla dorosłej młodzieży niepełnosprawnej z mózgowym porażeniem dziecięcym. W programie świetlicowym, zajęcia rehabilitacyjne, psychologiczne i kulturalne (wspólne wyjścia do teatru młodzieżowego „Dorożkarnia”

III.2005 - szkolenie w zakresie Systemu Kierowanego Nauczania, prowadzone przez dyplomowanego konduktora z Instytutu Peto w Budapeszcie, Panią Elizabeth Pappert 

13.I.2005 – uzyskaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego

2004

31.XII.2004bal sylwestrowy dorosłej młodzieży niepełnosprawnej 

XII.2004 – przeprowadziliśmy sprzedaż kartek świątecznych, wykonanych przez dzieci. Dochód ze sprzedaży kartek przeznaczyliśmy na zakup sprzętu rehabilitacyjnego 

XII.2004 – młodzież przeprowadziła warsztaty w ośrodku w Zamościu, nt. "Uwierz w siebie" - problemy, wyzwania, czy warto się uczyć i pracować nad sobą, skąd brać siły?

X.2004szkolenie w zakresie Systemu Kierowanego Nauczania, prowadzone przez dyplomowanego konduktora z Instytutu Peto w Budapeszcie, Panią Elizabeth Pappert 

IX-XII.2004 - Świetlica terapeutyczno-integracyjna „Wędka” dla dzieci i osób niepełnosprawnych z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz dla dzieci z domu dziecka. Finansowana z Biura Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy i środków własnych 

VI.2004Konferencja w Centrum Rehabilitacji w Konstancinie, współorganizowana z holenderską fundacją Wandafonds, na temat leczenia dzieci spastycznych toksyną otulinową. W konferencji wzięło udział ok. 300 osób (lekarze, rehabilitanci) 

V.2004szkolenie w zakresie Systemu Kierowanego Nauczania, prowadzone przez dyplomowanego konduktora z Instytutu Peto w Budapeszcie, Panią Elizabeth Pappert 

V.2004 – festyn Ulica Integracyjna. Medal Integracji otrzymał członek Zarządu Stowarzyszenia Ożarowska – Wiesława Jachimowska, która jest jednocześnie pielęgniarką oddziałową w XVII Oddziale Centrum Rehabilitacji. Nasza wolontariuszka – Zosia Wojtkowska – została laureatką konkursu Ośmiu Wspaniałych 

IV.2004szkolenie z zakresu Systemu Kierowanego Nauczania prowadzone przez fizjoterapeutkę z wielkiej Brytanii Olive Surtees. Szkolenie prowadzone dzięki współpracy z organizacją BESO (British Executive Service Overseas) 

III.2004 – rozpoczęliśmy cykl 10-ciu wykładów cenionego neuropediatry dr Zofii Kułakowskiej, nt. "Neurologicznych problemów występujących u dzieci z wczesnym uszkodzeniem mózgu"

III,IV,V.2004 – Świetlica terapeutyczno-integracyjna „Wędka” dla dzieci i osób niepełnosprawnych z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz dla dzieci z domu dziecka. Finansowana z dotacji Biura Polityki Społecznej m.st. i środków własnych

2003

 

W roku 2003 w ramach działalności Stowarzyszenia :

  • Organizowaliśmy spotkania organizacji, raz w miesiącu , na które może przyjść każdy zainteresowany.

  • Organizowaliśmy zajęcia integracyjne dla dzieci i opiekunów / „ Dobre chwile z moim dzieckiem”, „Mądra zabawka”/.

  • Nawiązaliśmy kontakt z mediami: artykuł w ogólnopolskim tygodniku „Przyjaciółka”, dzienniku „ Trybuna”, w prasie lokalnej „ Kurier Wolski”, audycja w Radiu Józef w cyklu prezentującym organizacje społeczne, reportaż w programie WOT z konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie.

  • Nawiązaliśmy współpracę z Samorządem Lokalnym m.in. jedna z sesji Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Dzielnicy Wola odbyła się w siedzibie organizacji.

  • Uczestniczyliśmy we wszystkich działaniach organizowanych przez Samorząd Lokalny i organizacje pozarządowe w ramach obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych.

  • Zorganizowaliśmy 16 października 2003 r. konferencję poświęconą prezentacji programu „Wędka” – świetlicy terapeutyczno-integracyjnej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta, Dzielnicy, Samorządu Lokalnego, organizacji społecznych, placówek oświatowych.

  • Młodzież niepełnosprawna z naszego Stowarzyszenia w dniach 4-5 grudnia 2003 r. brała udział w Zamojskiej Spartakiadzie Integracyjnej organizowanej przez Stowarzyszenie „Krok za krokiem” z Zamościa. Przeprowadzili warsztaty „Uwierz w siebie” dla gimnazjalistów, licealistów i ich opiekunów.

  • Braliśmy udział w dorocznym festynie „Ulica Integracyjna”. Zorganizowaliśmy loterię i kwestę, z których dochód przeznaczyliśmy na zakup sprzętu Peto. Przed Świętami Bożego Narodzenia prowadziliśmy akcję sprzedaży kartek świątecznych, wykonanych przez dzieci, z której dochód przeznaczymy na sprzęt Peto.

  • Zorganizowaliśmy we współpracy z Domem Kultury Wola zabawę mikołajkową  dla dzieci. Zwróciliśmy się do sześciu firm z prośbą o wsparcie działalności naszej organizacji / rzeczowe, finansowe/. Otrzymaliśmy sześć komputerów i dwa laptopy od Narodowego Banku Polskiego. Wykorzystamy je do pracy z dziećmi / zajęcia logopedyczne, pedagogiczne w oparciu o programy edukacyjne/.

Opracowaliśmy programy:

  • wdrażania wieloprofilowego usprawniania metodą Kierowanego  Nauczania / węgierska metoda Peto /

  • świetlicy terapeutyczno-integracyjnej jako formy wsparcia dziennego dla osób niepełnosprawnych i wychowanków Domu Dziecka.

Opracowane programy zgłosiliśmy do Fundacji Batorego, Wspólna Droga oraz Biura Polityki Zdrowotnej i Biura Polityki Społecznej Urzędu Miasta St. Warszawa.

 

Nasi członkowie wzięli udział w szkoleniach:

  • Dla koordynatorów wolontariatu organizowanym przez Centrum Wolontariatu

  • „Zarządzanie projektami w organizacji pozarządowej” organizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

  •  „Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie” - pod kątem organizacji pozarządowych

  •  „Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie” - pod kątem wolontariatu.

Dwa ostatnie organizowane przez Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS

 

Bardzo ważną częścią naszej działalności są działania związane z wdrażaniem metody Kierowanego Nauczania. W ramach tych działań:

  • Nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem „ Krok za krokiem” z Zamościa, które w swoim Ośrodku prowadzi szkolenia z zakresu metody Peto. Cztery osoby odbyły 3-stopniowe szkolenie w zakresie metody Peto,

  • Zatrudniliśmy dyplomowanego instruktora Peto, Panią Elenę Kobuszko, która przez cztery miesiące szkoliła naszą kadrę,

  • Nawiązaliśmy współpracę z BESO , brytyjską organizacją dobroczynną.

Właśnie dzięki organizacji BESO w listopadzie 2003 r. gościliśmy Panią Oliwię Surtees, fizjoterapeutkę i doświadczonego konduktora Peto. W prowadzonym przez nią kursie uczestniczyło 50 osób. Otrzymały one certyfikaty uczestnictwa. W tym roku nawiązaliśmy także współpracę z holenderską  Fundacją Wanda Found. Na terenie oddziału odbyło się spotkanie z jej przedstawicielami dotyczące leczenia dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym toksyną botulinową. Dzięki tej współpracy w lutym 2004 r. na leczenie do Holandii wyjedzie pierwsze nasze dziecko wraz z rodzicem, a także lekarz i dwóch terapeutów, którzy przez miesiąc będą zdobywać wiedzę nt. diagnozy, kompleksowej terapii i zaopatrzenia ortopedycznego dzieci leczonych toksyną botulinową.

 

2002

 22 maja, w Warszawie przy ul. Ożarowskiej zorganizowany został, po raz kolejny, festyn pod nazwą "Ulica Integracyjna".

[zdjęcia]

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Osób Niepełnosprawnych „Ożarowska” rozpoczęło swoją działalność w maju 2002 roku.