Organizacja Pożytku Publicznego

 

   Adres:

   ul. Ożarowska 75a

   01-444 Warszawa

   tel./fax: (22) 836-05-13

   e-mail: ozarowskastow@wp.pl

 

   PKO BP SA

   XVIII O/C Warszawa

   35 1020 1185 0000 4102 0073 9219

  

  REGON: 015176730

  NIP: 527-23-77-945

 

  Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy

  XVI Wydział Gospodarczy

  Krajowego Rejestru Sądowego

  0000114449

 

 

 

30 IX - 5 X

Podróże bez barier, czyli Stowarzyszenie „Ożarowska”
zachwyca się urokami Pragi czeskiej.
            

W dniach od 30 września do 5 października 2015 roku odbyła się nasza czwarta wycieczka zagraniczna (tym razem do Pragi czeskiej), w której uczestniczyło 20 osób z niepełnosprawnością i ich opiekunowie. Naszą kolejną wyprawę już po raz drugi zorganizowała Marta Ostrowska z Fundacji "Podróże bez granic" i Centrum Podróży GIFT.
Podróżowaliśmy specjalistycznym autokarem TRANS-NIKA, a mieszkaliśmy w wygodnym "TOP Hotelu". Uroki Pragi odkrywała przed nami polska przewodniczka, Pani Kasia Poláková (nomen omen), która przed 20 laty zakochała się w Pradze i mieszka tam do dziś. Dzięki jej wiedzy, "czeskiemu" poczuciu humoru jak również umiejętności opowiadania legend mogliśmy wyraźniej odczuć magię najciekawszych i najważniejszych praskich miejsc, takich jak: Plac Wacława, Lucerna, Ogród Franciszkanów, kościół Matki Boskiej Śnieżnej, Brama Prochowa, Miejski Dom Reprezentacyjny, Rynek Starego Miasta i okolice, Miasto Żydowskie, most Karola, Petrzyn, Strahov, Loreta, plac Hradczanski, plac Malostranski, Kampa, most Legionow, Teatr Narodowy Hradczany, Ogród Wallensteina, fontanna Czernego "Dwa strumienie", Wyszehrad, Tańczący Dom, plac Karola z Ratuszem Nowomiejskim, plac Pokoju z kościołem św. Ludmiły oraz plac Jerzego z Podiebrad z kościołem Najświętszego Serca Chrystusa.

Obiadokolacje były okazją do poznania czeskiej kuchni i wspaniałego piwa, gdyż odbywały się w różnych praskich lokalach, które często nazywa się "piwnicami" od faktu, że tam pije się piwo. Ostatnia była szczególnie urokliwa, ponieważ odbyła się na wieży telewizyjnej, z której mogliśmy podziwiać panoramę miasta.

Mieliśmy też okazję uczestniczyć w dwóch koncertach: muzyki operowej lub popowej (zależnie od upodobań) pod kolorowymi fontannami. Twórcą tzw. Krzyżykowych Fontann jest "czeski Edison" Franciszek Krzyżyk, który elektrycznie oświetlone fontanny zaprojektował na Wystawę Krajową, odbywającą się w Pradze w roku 1891. Obecnie zostały całkowicie zrekonstruowane.

Nad sprawnym przebiegiem naszej wyprawy po raz kolejny czuwały dwie fantastyczne kobiety - nasza kochana Pani Prezes oraz wspaniała i wyjątkowa przewodniczka Marta Ostrowska.

Dziękujemy bardzo za tydzień kultury czeskiej i z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę.

Tomasz Rudnicki