Organizacja Pożytku Publicznego

 

   Adres:

   ul. Ożarowska 75a

   01-444 Warszawa

   tel./fax: (22) 836-05-13

   e-mail: ozarowskastow@wp.pl

 

   PKO BP SA

   XVIII O/C Warszawa

   35 1020 1185 0000 4102 0073 9219

  

  REGON: 015176730

  NIP: 527-23-77-945

 

  Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy

  XVI Wydział Gospodarczy

  Krajowego Rejestru Sądowego

  0000114449

 

 

 

1-5 XI 2009

Sprawozdanie z tygodniowego pobytu w Holandii na zaproszenie Wandafonds

 

W okresie od 1-8 listopada 2009 roku , dzięki uprzejmości Fundacji Wandafonds mieliśmy okazję spędzić uroczy i wypełniony różnymi atrakcjami tydzień w Holandii. Przyjechaliśmy tu z dwóch powodów:
- rozszerzenia współpracy Fundacji Wandafonds i Stowarzyszenie "Ożarowska" o kontakty młodzieży z obu krajów,
- udziału w międzynarodowym kongresie zorganizowanym w Utrechcie z okazji 40 lecia The International Cerebral Palsy Society (ICPS), 35 lecia BOSK , Association of Physical Disabled Persons and their Parents i 5-lecia Dutch Academy of Childchood Disability.

Nasza wizyta była bardzo dobrze przygotowana zarówno od strony merytorycznej jak i organizacyjnej. Pierwszego dnia, w poniedziałek, specjalnie wynajętym busem prowadzonym przez Merian oraz w towarzystwie Ewy Kooyman i Connie pojechaliśmy do drukarni w Slidrecht, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się jak rozwiązywane są problemy zatrudniania osób niepełnosprawnych. 23 letni Homer z porażeniem mózgowym pokazał nam swoje miejsce pracy i opowiedział jak wygląda jego codzienne życie. Chociaż jest osobą potrzebującą znacznej pomocy (porusza się na wózku elektrycznym i ma poważne trudności w mówieniu) mieszka samodzielnie, pracuje przyjmując telefonicznie zamówienia od klientów i obsługuje komputer.

Lunch jedliśmy w Gorinchem, w restauracji w której zatrudnione są osoby sprawne ruchowo ale opóźnione umysłowo. Posiłek był smaczny a obsługa bardzo uprzejma. Następnie pojechaliśmy do Ośrodka Dziennego mieszczącego się na farmie. Podopieczni wykonywali wszelkie prace typowe dla prowadzenia farmy takie jak karmienie zwierząt, uprawa roślin i warzyw a także robienie przetworów i sprzedaż ich w specjalnie w tym celu urządzonym sklepiku.

W miejscowości Dordrecht podziwialiśmy 19-cie XVIII wiecznych wiatraków, jedną z największych atrakcji turystycznych Holandii. Dzień zakończyliśmy kolacją w restauracji w Oud-alblas, która miała kota w nazwie i kota prawdziwego, który towarzyszył nam wylegując się na krześle. Dołączyła do nas Pani Magda van der Berg, która będzie z nami współpracowała przy projekcie młodzieżowym.

We wtorek mieliśmy czas wolny i wykorzystaliśmy go na zwiedzanie Amsterdamu do którego pojechaliśmy pociągiem. To piękne miast pełne kanałów, uroczych , starych domów, placyków i zieleni. Zwiedziliśmy wspaniałe muzea van Gogha i Rijksmuseum gdzie podziwialiśmy arcydzieła holenderskich mistrzów Rembrandta, Vermeera i innych. Nie mogliśmy sobie odmówić odwiedzenia Muzeum Figur Woskowych Madame Tussau, w którym doświadczyliśmy wielu niespodziewanych wrażeń. Na każdym kroku spotykaliśmy się otwartością i chęcią niesienia pomocy ze strony mieszkańców oraz przekonaliśmy się jak transport i miasto jest dobrze dostosowane do potrzeb ludzi na wózkach inwalidzkich.

Kolejnego dnia pojechaliśmy do Centrum Rehabilitacyjnego Hong w Utrechcie gdzie naszym przewodnikiem była Helen van Tilbury poruszająca się na wózku inwalidzkim z powodu spina bifida. W ośrodku zobaczyliśmy salę sportową gdzie osoby niepełnosprawne uprawiają różne dyscypliny sportowe, basen specjalnie przygotowany do rehabilitacji i salę fitness z różnymi ciekawymi przyrządami wykorzystywanymi w terapii. Mogliśmy sami wypróbować ich działanie w praktyce. Ćwiczenia fitness są atrakcyjną alternatywą wobec typowych ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Następnie Helen zaprowadziła nas do swojej koleżanki, która pomimo znacznej niesprawności ruchowej od wielu lat mieszka samodzielnie w specjalnie dostosowanym mieszkaniu. Jacqulin jest jedną z osób, które współtworzyły i wprowadziły w Holandii program Fokus. Polega on m.in. na wykorzystaniu asystentów do wspomagania osób ze znaczną niepełnosprawnością w ich samodzielnych mieszkaniach, ale z pełnym poszanowaniem ich prawa do prywatności. Asystent pojawia się w domu tylko i wyłącznie na wezwanie mieszkańca. Podczas lunchu Helen omówiła z nami wstępne założenia projektu wymiany młodzieżowej planowanej na kwiecień 2010 roku.

Od czwartku braliśmy udział w międzynarodowym kongresie. Mieliśmy okazję spotkać i rozmawiać z prof. Jules Becherem, światowej sławy autorytetem w zakresie rehabilitacji i opieki nad dziećmi z porażeniem mózgowym. Wysłuchaliśmy wielu wykładów o złożonych problemach dzieci, młodzieży i osób dorosłych z porażeniem mózgowym oraz ich rodzin z całego świata (np. Afryki). Osoby z porażeniem mózgowym były prelegentami a także prowadzili warsztaty i panele dyskusyjne nawet ci którzy mieli wielkie trudności z mówieniem i wykorzystywali w tym celu nowoczesną techniką komputerową. To co usłyszeliśmy i zobaczyliśmy bardzo wzbogaciło naszą wiedzę w zakresie interesujących nas zagadnień.

Pobyt w Holandii był dla nas bardzo ciekawym i inspirującym doświadczeniem . Wiele z rozwiązań chcielibyśmy przenieść na polski grunt aby poprawić funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w naszym stowarzyszeniu i w naszym kraju. Mamy nadzieję , że współpraca holendersko-polska będzie okazją do wymiany doświadczeń z różnych dziedzin życia młodzieży i będzie się rozwijać dla dobra obu stron.

Składamy bardzo serdeczne podziękowania wszystkim, którzy spowodowali, że mogliśmy spędzić ten czas tak ciekawie i pożytecznie, poznać wielu ciekawych ludzi i rozwiązań , co niewątpliwie pomoże nam zrobić kolejny krok do przodu w naszym życiu.

Dziękujemy Pani Ewie Kooyman i Merian van Buren oraz całej Fundacji Wandafonds i BOSK.


Mateusz Sińczuk i Karol Miller wraz z rodzicami Barbarą Sińczuk i Stanisławem Miller.

[zdjęcia]